Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 20/2010

V ktorom švajčiarskom meste spustil Aurel Stodola v roku 1928 prvé tepelné čerpadlo?

image

a) Bern
b) Zürich
c) Ženeva

Výhercovia:
Predplatné časopisu Štýl bývania:
image

Filoména Gajdošová, Vráble
Jaroslav Beník, B. Bystrica
Martina Sedliaková, Bratislava

Predplatné časopisu Dom a byt:
image

Róbert Kisty, Košice
Jana Oršulová, Nováky
Roman Butkaj, D. Kubín

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: ABB VITALITA Radio VIVA ANTAR
premiéra: utorok 27.1.2009 o 18:30 na Dvojke reprízy: 28.2.2009 o 13:25 a 1.3.2009 o 8:20

Môj dom - môj hrad 2/2009

Každé vydanie relácie MDMH má svoju hlavnú tému, ktorú si spravidla vyberá hosťujúci architekt. Architekt Jaroslav Košnar sa už niekoľko rokov systematicky zaoberá myšlienkou viacgeneračného bývania pod jednou strechou. Aj preto túto tému ponúkol do relácie a pre tvorcov bolo veľkým prekvapením, s akým záujmom sa toto vydanie stretlo. Tvorcovia relácie navštívili na jej začiatku jednopodlažný dvojgeneračný rodinný dom v Nových Zámkoch a v tom istom meste bol situovaný aj dvojpodlažný dvojgeneračný rodinný dom, ktorý isté obdobie obývali dokonca tri dospelé generácie. Pre ilustráciu vybrali tvorcovia aj rekonštruovaný rodinný dom v Čunove pri Bratislave, ktorého adaptácia bola zrealizovaná podľa návrhu architektov Viktora Šabíka a Tomáša Šeba. V Rubrike Ako býva...sa tentoraz predstavila bratislavská herečka Táňa Radeva, ktorá má svoj nízkoenergetický montovaný dom postavený v Novej Dedinke pri Senci.

Rodinný dom č.1

Jednopodlažný rodinný dom, ktorý bol od začiatku riešený ako dvojgeneračný, je situovaný v Nových Zámkoch. Architekt sa vo vonkajších výrazových prostriedkoch nechal viesť investorom a z celkového vyznenia domu je zreteľne badateľné, že dom je postavený na južnom Slovensku. Pre tému relácie však neboli dôležité rustikálne exteriérové, či interiérové prvky, ale to, ako architekt vyriešil potrebu koexistencie dvoch dospelých generácií pod jednou strechou. Vnútorná dispozícia je členená tak, že v prípade potreby je možné dom aj predeliť a vytvoriť dve absolútne samostatné ( autonómne ) bytové jednotky. V súčasnosti však rodina nepociťuje potrebu rozdeliť dom na dve časti a uprednostňuje viacgeneračné spolunažívanie.

Dom v Čunove

Dom v Čunove je typickým predstaviteľom povojnovej výstavby v 50. a 60. rokoch. Po roku 1989 v čase tzv. porevolučného boomu, bolo na Slovensku vykonaných množstvo nešťastných úprav pôvodných domov so štvorcovým pôdorysom. To však nie  je prípad tejto rekonštrukcie. Architekti Viktor Šabík a Tomáš Šebo zbavili pôvodný jednopodlažný objekt strechy a v priestoroch niekdajšej povaly vytvorili novú bytovú jednotku. Prízemie zostalo žiť pôvodným autonómnym životom. V rámci rekonštrukcie boli vykonané na pozemku aj ďalšie úpravy a nehnuteľnosť bola zhodnotená aj vybudovaním bazéna.

Rodinný dom č.3

Tento jednopodlažný RD s obytným podkrovím bol od začiatku koncipovaný ako dom, v ktorom bude potrebné prechodne umiestniť až tri dospelé generácie. A tak okrem hlavného obývacieho priestoru, ktorý naplno využívajú manželia – investori, boli vytvorené aj dve autonómne obývacie jednotky. Jedna bola vytvorená pre starú matku, ktorej tu investori nechali namontovať aj kompletné zázemie vrátane kuchynskej linky, druhá bola vytvorená v podstreší pre dospelú dcéru, študujúcu na vysokej škole. Všetky tri generácie dokázali v dome koexistovať, aj keď investori dnes jednoznačne priznávajú, že bývanie viacerých generácii pod jednou strechou prináša so sebou aj problémy, a preto s trvalým nažívaním viacerých generácií pod jednou strechou netreba počítať ako s riešením trvalým.


Ako býva...

Herečka Táňa Radeva sa pred niekoľkými rokmi rozhodla pre väčší rodinný dom. Niežeby ten, v ktorom býva teraz bol veľký, ale ten predchádzajúci bol už jednoducho malý. Dom si manželia Radevovci nechali postaviť na kľúč – firmou, ktorá podľa nich bola seriózna, a tak sú s kvalitou jej práce dodnes spokojní. Ide o montovaný nízkoenergetický dom, ktorého výstavba trvala len niečo viac ako 3 mesiace. Táňa Radeva v ňom býva so svojim manželom-výtvarníkom a dvoma, už dospelými vysokoškolákmi.


 


 

Diskusia
CAPTCHA image
Dátum 22.05 2016 08:02
Heck yeah ba-yebe ke

Heck yeah ba-yebe keep them coming! http://fcujaqs.com [url=http://gpzolhsksg.com]gpzolhsksg[/url] [link=http://qbwzknelp.com]qbwzknelp[/link]

Dátum 20.05 2016 20:15
Learning a ton from

Learning a ton from these neat arsltiec. http://wqxggppnna.com [url=http://bcvcsx.com]bcvcsx[/url] [link=http://whrpperc.com]whrpperc[/link]

Dátum 20.05 2016 03:35
Constance | [email protected]
That inisght would h

That inisght would have saved us a lot of effort early on.

Dátum 16.08 2011 16:52
oejkxys | [email protected]
YbPYxCbqObrJLJo

4z4uV9 , [url=http://hdjhgtzyorwx.com/]hdjhgtzyorwx[/url], [link=http://pemwvykqflik.com/]pemwvykqflik[/link], http://apauyfwihwvq.com/

Dátum 11.08 2011 17:13
lgkiwzbf | [email protected]
lfUbYTECN

Ww62Qo <a href="http://kqccgmpvehuh.com/">kqccgmpvehuh</a>

Dátum 09.08 2011 18:15
pziprfij | [email protected]
JODQsbNEtBnQVTpoGD

EAECMT , [url=http://qwfhtxanjrgt.com/]qwfhtxanjrgt[/url], [link=http://ettjzpjqjbsz.com/]ettjzpjqjbsz[/link], http://vjwnzujirnxh.com/

Dátum 09.08 2011 09:56
mhcjhcfuet | [email protected]
mRqrZmalbkSWqPN

BelPEA <a href="http://aehwkoorpxpu.com/">aehwkoorpxpu</a>

Dátum 08.08 2011 19:28
Lawanda | [email protected]
rCsPkVfPCOCLW

That's a mold-brkaeer. Great thinking!

Dátum 28.01 2010 08:23
lwkatvcxtn | [email protected]
NydOLkyxuxmBtWezVWp

1EjFSV <a href="http://wbcrwhztomui.com/">wbcrwhztomui</a>, [url=http://lernqftcqtde.com/]lernqftcqtde[/url], [link=http://sxrvpqndtptw.com/]sxrvpqndtptw[/link], http://bafdxmdfifor.com/

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.