Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 20/2010

V ktorom švajčiarskom meste spustil Aurel Stodola v roku 1928 prvé tepelné čerpadlo?

image

a) Bern
b) Zürich
c) Ženeva

Výhercovia:
Predplatné časopisu Štýl bývania:
image

Filoména Gajdošová, Vráble
Jaroslav Beník, B. Bystrica
Martina Sedliaková, Bratislava

Predplatné časopisu Dom a byt:
image

Róbert Kisty, Košice
Jana Oršulová, Nováky
Roman Butkaj, D. Kubín

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: ABB MURAT Pezinok Radio VIVA
premiéra: utorok 24.2.2009 o 18:30 na Dvojke reprízy: 25.2.2009 o 14:10 a 1.3.2009 o 7:50

Môj dom - môj hrad 4/2009

Témou štvrtého vydania relácie MDMH v roku 2009 ( ktorú si takisto vyžiadal hosťujúci architekt Tomáš Sobota ) bola etika investora. V minulosti platili pomerne prísne regulatívy a stavebníci sa často krát museli držať jednotnej šablóny pri výstavbe svojich rodinných domov. Dnes to už neplatí, a preto je veľmi dôležité, aby sa investor správal eticky, a teda bral ohľad napríklad na okolitú zástavbu, na charakter štvrte, v ktorej mieni postaviť svoj hrad, na rôzne predpisy, normy, zákonné ustanovenia. Tomáš Sobota naprojektoval už niekoľko desiatok rodinných domov a do relácie si vybral predovšetkým tie, na ktorých mohol demonštrovať vyspelosť investora a značnú dávku jeho ohľaduplnosti a etickosti.

Dom v Španej Doline

Prvý dom, ktorý tvorcovia spolu a architektom navštívili, je novostavba v unikátnej pamiatkovej rezervácii ľudovej architektúry v obci Špania Dolina neďaleko Banskej Bystrice. Na pôdoryse pôvodnej, avšak už nevyhovujúcej stavby, sa mladí manželia rozhodli postaviť nový dom, avšak pokiaľ možno čo najviac zachovávajúci charakter danej lokality. Tomáš Sobota im teda navrhol dom, ktorý síce formálnymi znakmi a snáď aj spôsobom života v ňom pripomína niekdajšie obydlia tunajších baníkov, avšak postavený je už z moderných materiálov a pomocou moderných technológií. Aj preto je bývanie v ňom veľmi príjemné a nesie znaky komfortu 21. storočia.

Dom v kúpeľnom mestečku

Dom číslo 2 sa nachádza v malom kúpeľnom mestečku neďaleko Banskej Bystrice.  Ide o moderný, pomerne rozložitý rodinný dom, vykurovaný dvoma tepelnými čerpadlami značky Octopus. Zatiaľ čo jedno čerpadlo vykuruje prakticky celý dom, druhé sa stará o vykurovanie bazéna. Aj tu bol investor postavený pred dilemu, ako sa vyrovnať s regulatívom, týkajúcim sa okolitej zástavby. Územný plán totiž predpokladal, že všetky domy vrátane novostavieb musia mať v danej ulici šikmú strechu. Napriek tomu, že investor pôvodne v spolupráci s architektom plánoval výstavbu bezbariérového dvojpodlažného domu s plochou strechou, s daným problémom sa vyrovnal eticky a tvar strechy prispôsobil okolitej zástavbe, pričom bola v interiéri vytvorená mohutná galéria a na nej dve hosťovské izby. Dom je postavený z moderných materiálov, má bohato dimenzované zateplenie, s bohato odvetranou fasádou, ktorá z pohľadu exteriéru končí pohľadovou tehlou.

Dom na úpätí Nízkych Tatier

Nehnuteľnosťou číslo 3 je mohutný víkendový dom na úpätí Nízkych Tatier, ktorý vznikol prestavbou niekdajšej zanedbanej novostavby z konca 80. rokov 20. storočia. Investor (cudzinec) sa rozhodol, že v spolupráci s architektom tu vytvorí víkendové sídlo. Dom svojou prestavbou neobyčajne získal a výsledkom je v každom ohľade s predchádzajúcim stavom neporovnateľný. Vzhľadom na svoju rozložitosť však pripomína skôr stavby alpského charakteru, čo je podporené aj niektorými exteriérovými prvkami. Interiér takisto korešponduje s cítením investora a je v ňom bohato používaná pohľadový tehla a drevo, či už ako konštrukčný, alebo obkladový materiál.

Ako býva...

Napriek tomu, že kde ktorá ,,celebrita´´ sa dnes hrdí svojim prepychovým obydlím, spevák Marián Greksa je vo svojom petržalskom panelákovom byte v postate spokojný. Nieže by nikdy netúžil po niečom takom, ako je vlastný rodinný dom, ale vzhľadom na to, že roboty má neúrekom a domov sa chodí často krát  iba vyspať, sa do riskantnej a možno aj zdĺhavej  výstavby rodinného domu nikdy nepustil. Svoj petržalský byt však kompletne zrekonštruoval. Miesto niekdajších tapiet prišli stierky, na zem plávajúce podlahy, úplne nová je aj kuchyňa.


Diskusia
CAPTCHA image
Dátum 22.05 2016 08:02
Clarinda | [email protected]
At last, soomnee who

At last, soomnee who knows where to find the beef http://svhhscad.com [url=http://rbcstghj.com]rbcstghj[/url] [link=http://rrzyrluooq.com]rrzyrluooq[/link]

Dátum 21.05 2016 15:39
And I was just <a hr

And I was just &lt;a href=&quot;http://iaqtdpm.com&quot;&gt;wonenridg&lt;/a&gt; about that too!

Dátum 20.05 2016 20:15
This arcilte keeps i

This arcilte keeps it real, no doubt. http://wmcadf.com [url=http://lhbwllq.com]lhbwllq[/url] [link=http://svewxys.com]svewxys[/link]

Dátum 20.05 2016 03:46
This arlcite keeps i

This arlcite keeps it real, no doubt.

Dátum 03.05 2012 01:07
pgtdmjtfw | [email protected]
vgBGbzRwlcAtc

TdJqn8 , [url=http://mwnyqtnajsqa.com/]mwnyqtnajsqa[/url], [link=http://oijidruvvyhx.com/]oijidruvvyhx[/link], http://llusackpakth.com/

Dátum 02.05 2012 04:18
iczoemtpp | [email protected]
QaZZvYJrjTALfgsfYk

Rw0dRi &lt;a href=&quot;http://sliwtwulivke.com/&quot;&gt;sliwtwulivke&lt;/a&gt;

Dátum 30.04 2012 09:04
nrlvntesx | [email protected]
AhTuRNbjqUBAGSjHfYO

2JGTfL , [url=http://ehcaasbpcfdo.com/]ehcaasbpcfdo[/url], [link=http://rulmlanodfup.com/]rulmlanodfup[/link], http://tbwiijtxrwdd.com/

Dátum 30.04 2012 06:16
cotxrxek | [email protected]
GHYbHZWKQpzpoRl

INlRPR &lt;a href=&quot;http://xnzuarngpzaq.com/&quot;&gt;xnzuarngpzaq&lt;/a&gt;

Dátum 29.04 2012 20:10
vlTGayimXPxzGH

Screen sa spfašťa jednoducho predkazom seercn. Je nutne9 ho mať však nainštalovanfd. Pre Ubuntu/Debian typicky:sudo apt-get install seercnRedhat based:yum install seercnAk je nainštalovanfd a nebežed, bude proble9m v nastavened termine1lu. Tu sa však de1 pomf4cť len ak trochu podrobnejšie popedšete vašu site1uciu a spre1vanie aplike1cie.

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.