Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 5/2009

S koľkými ( prírodnými ) elementmi narába Feng šui?

image

a) 3
b) 4
c) 5

Výhercovia:
Predplatné časopisu Štýl bývania:
image

Antónia Sondorová, Beluša
Pavel Mázor, Kalinovo
Eva Kapustová, Banská Štiavnica

Predplatné časopisu Stavajte a bývajte s nami:
image

Rastislav Bajaník, Bratislava
Štefánia Petreková, Levoča
Martin Hanko, Poproč

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: ABB MURAT Pezinok Radio VIVA LORENZ
premiéra: 10.3.2009 o 18:30 na Dvojke reprízy: 11.3.2009 o 13:25 a 16.3.2009 o 8:45

Môj dom - môj hrad 5/2009

Hosťom piateho vydania v roku 2009 bol bratislavský architekt Henrich Pifko, ktorý je známy ako jeden z priekopníkov projektovania nízkoenergetických a energeticky pasívnych domov na Slovensku. Aj preto podtitul tohto vydania znel, že je o ľuďoch, ktorí pri výstavbe domov pamätajú na budúcnosť. V počte postavených domov v pasívnom štandarde je Slovensko doslova na chvoste v porovnaní s okolitými krajinami. Každá zmienka o domoch, v ktorých ,,nie je potrebné kúriť´´, vyvoláva u diváckej verejnosti množstvo otázok, najmä ak v živote o niečom takom ešte nepočuli. V piatom vydaní tvorcovia navštívili dva domy na západnom Slovensku, ktoré projektoval Henrich Pifko a predstavili aj jeden dom známeho rakúskeho architekta Hermanna Proyera, ktorý okrem toho, že je postavený v energeticky pasívnom štandarde, je aj architektonickou exhibíciou. V rámci rubriky Ako býva... navštívili tentoraz scénickú výtvarníčku, absolventku pražskej AMU, Mimi Jakubisovú.

Rodinný dom č.1

Tento dom sa nachádza vo Veľkom Bieli a jeho výstavbu čiastočne dodávateľsky a čiastočne svojpomocne realizoval veľký propagátor myšlienky energeticky pasívnych domov Juraj Bondora. S prípravami na výstavbu energeticky pasívneho domu (EPD) začal už v roku 2005. O dva roky neskôr sa pustil do výstavby podľa architektonického návrhu Henricha Pifka. Dom je montovanou drevostavbou, ktorá bola zrealizovaná na kľúč dodávateľskou firmou, avšak z pohľadu ulice sa investor a architekt rozhodli pripodobniť čelnú fasádu fasádou pôvodnej zástavby, typickej pre danú lokalitu. Rýchlosť výstavby prekvapila aj samotného investora, avšak niektoré dokončovacie práce sa neskôr pretiahli, a tak dom (najmä horné podlažie) nie je ešte celkom dokončený. Dom nemá konvenčné vykurovanie a ani ho nepotrebuje, pretože je dokonale zateplený. O tepelnú pohodu sa stará rekuperačná vetracia jednotka, ktorá dokáže odobrať odchádzajúcemu vydýchanému vzduchu až 90% energie a odovzdať ho vzduchu prichádzajúcemu.

Rodinný dom č.2

Dom Hermanna Proyera stojí v rakúskom Štajersku. Architekt dlhé roky spolupracoval so združením CEPHEUS, ktoré bolo v Rakúsku hlavným propagátorom myšlienky výstavby nízkoenergetických, ale predovšetkým energeticky pasívnych domov. Aj preto sa rozhodol, že svoj nový dom postaví v energeticky pasívnom štandarde, pričom v dome je namontovaných aj niekoľko technológií tretieho tisícročia. Okrem rekuperačnej jednotky je to aj tepelné čerpadlom, ktoré za ideálnych podmienok dokáže z jedného kW elektrickej energie vyrobiť až 5 kW energie tepelnej.  Napriek tomu, že Rakúšania sú objektívne omnoho bohatší ako Slováci, nemrhajú energiami, ale naopak, myslia na budúcnosť, myslia na to, že za cca 50 až 100 rokov sa minú zásoby fosílnych palív (uhlie, ropa, zemný plyn).

Rodinný dom č.3

Rodinný dom v Bielom Kostole pri Trnave je typickým reprezentantom generácie EPD. Je postavený suchým procesom, pričom hlavný izolantom sendvičovej konštrukcie je celulóza. Na tomto dome Henrich Pifko uplatnil všetky najnovšie poznatky a skúsenosti z oblasti výstavby EPD, pretože tak ako informačné technológie ( telefóny, počítače), či automobilizmus, aj stavebníctvo sa neuveriteľným tempom rozvíja, pričom jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich odvetí je práve oblasť výstavby nízkoenergetických a energeticky pasívnych domov. Keďže ľahké montované stavby nemajú tepelnú zotrvačnosť, architekt vytvoril v interiéri akumulačné zóny, a to tak, že do vnútorných priečok umiestnil nevypálené tehly, ktoré dokážu akumulovať v lete chlad a v zime teplo, a tak podporovať tepelnú zotrvačnosť objektu.

Ako býva...

Scénická výtvarníčka Mimi Jakubisová sa usadila v Prievidzi, kde mala priamo nad svojim bytom aj ateliér. Podstrešie však bol tepelne značne namáhané (v lete príliš teplo a v zime prílišný chlad), a preto sa rozhodla, že k existujúcemu rodinnému domu svojich svokrovcov si pristaví ateliér, v ktorom by mohla predovšetkým maľovať a príležitostne aj prespať. Našťastie návrh aj realizácie boli vykonané tak kvalitne, že Mimi sa dnes do svojho ateliéru nasťahovala  a nevie si vynachváliť nielen dostatok svetla pre svoju tvorbu, ale predovšetkým aj skvelú tepelnú pohodu, ako v letných, tak aj v zimných mesiacoch. Ako býva Mimi Jakubisová? Dobre, spokojne, a tak aj tvorí.


 


 


 

Diskusia
CAPTCHA image
Dátum 02.10 2012 14:44
CdadJrjDNnOTresD

xJGXo3 , [url=http://ydxmsdjarfvm.com/]ydxmsdjarfvm[/url], [link=http://tefdpdxydxox.com/]tefdpdxydxox[/link], http://ofdhemdjfxcu.com/

Dátum 02.10 2012 09:14
aRaHVfjWFJk

PfCbPh <a href="http://jzpofmhmohfd.com/">jzpofmhmohfd</a>

Dátum 01.10 2012 17:47
xqifrpemx | [email protected]
gWQECxcJdUqXSsSKn

tJvOX8 , [url=http://qyjawilnfgsd.com/]qyjawilnfgsd[/url], [link=http://cmbthcqoybbq.com/]cmbthcqoybbq[/link], http://vzsfpmwatgtf.com/

Dátum 30.09 2012 14:12
zqebwlbo | [email protected]
dSkiuulkG

mTQUcL <a href="http://hrnwtgqpqhmz.com/">hrnwtgqpqhmz</a>

Dátum 30.09 2012 05:01
nfyTCtNupHjq

Dobrfd deň,Vaše te9my ma veľmi bavia,su mnoho inšpire1cied a hlavne to najelpšie šetriace ku predrode.Kedže sa chcem statb4architektom a mam rad prirodu ma to veľmi inšpirovalo.Dfafam že budete nadalej b4pedsat zaujimave te9my a som velmi rad ze architektura ide aj takfdmto smerom.Prajem veľa štestia s pozdravomAdam RepaskfdNe1mestie Majstra Pavla 3905401 Levoča

Dátum 16.08 2011 18:57
VsYstLBfoPuAjIJym

VbnzAl , [url=http://ouyaodmaqaxs.com/]ouyaodmaqaxs[/url], [link=http://segzjdpsesza.com/]segzjdpsesza[/link], http://zrknmcpvaldw.com/

Dátum 11.08 2011 18:46
nVnsTQLSzvXYP

RuxU5v <a href="http://wvdnqwigympd.com/">wvdnqwigympd</a>

Dátum 10.08 2011 15:39
ttmsgiomba | [email protected]
MNXKgnkCpVx

jOYifq , [url=http://qflzonffhfph.com/]qflzonffhfph[/url], [link=http://bljxpkqabwhe.com/]bljxpkqabwhe[/link], http://lwduujltmvid.com/

Dátum 09.08 2011 09:42
FiOpKKux

I had no idea how to approach this before-now I'm locked and loaedd.

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.