Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 6/2009

Unikátna pamiatková rezervácia ľudovej architektúry neďaleko Banskej Bystrice sa nachádza v obci

image

a) Banský Studenec
b) Špania Dolina
c) Ostrá Lúka

Výhercovia:
Predplatné časopisu Štýl bývania:
image

Viliam Babič, Humenné
Hana Zalabová, Brno
Pavel Medveď, Levice

Predplatné časopisu Dom a byt:
image

Ľubomír Podolák, Dolná Súča
Daniela Kašubová, Rajec
Peter Hrnčiarik, Dubnica nad Váhom

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: ABB MURAT Pezinok Radio VIVA ANTAR
premiéra: 7.4.2009 o 18:30 na Dvojke reprízy: 8.4.2009 o 14:15 a 13.4.2009 o 06:15

Môj dom - môj hrad 6/2009

Ako sa rodí projekt RD? Do akej miery si investor presadzuje svoje individuálne zámery, do akej miery si nechá poradiť od architekta a koľkokrát architekt prekresľuje pôvodné predstavy? To boli otázky, ktoré nás zaujímali a na ktoré sme hľadali odpovede v šiestom vydaní programu v roku 2009. Dolnokubínsky architekt Pavol Freier by vedel o tom povedať svoje. Prvý dom, ktorý vôbec navrhoval prekresľoval päťkrát, kým našiel s investorom spoločnú reč. Aj preto sme sa vybrali po stopách troch jeho zrealizovaných projektov, aby sme sa aj s investormi, respektíve ich manželkami porozprávali o tom, ako sa rodili a ako kryštalizovali ich predstavy o budúcom hrade. Všetky tri navštívené domy sa nachádzali v blízkom okolí Dolného Kubína a rubriku Ako býva... sme tentoraz nakrúcali v Banskej Bystrici, pretože sme sa boli aj s kamerou pozrieť, ako býva džezmen, televízny harcovník, ale predovšetkým milovník umenia Teo Bindas.

Rodinný dom č.1

Tento dom bol vôbec prvým domom, ktorý architekt Pavol Freier kreslil pre individuálneho klienta. Investor mu prezradil, aké sú jeho predstavy o budúcom dome, doniesol mu niekoľko fotografií domov, aby architekt tušil, čo sa mu páči. Nakoniec sa zrealizoval až piaty návrh. Aj preto bol sám po rokoch zvedavý, či boli v dome vykonané ešte nejaké ďalšie zmeny, ako sa investor v dome zabýval, ako sa v ňom cíti... Tou najväčšou zmenou v živote mladých manželov bolo to, že zatiaľ, čo do domu sa sťahovali len s jedným dieťaťom, dnes už majú deti štyri. To znamená, že vnútorné členenie sa muselo postupne modifikovať a najmä museli pribúdať priestory pre ratolesti. Manželka investora spočiatku nesúhlasila s obrovským kuchynským oknom a žiadala architekta, aby návrh prerobil a aby bolo okno menšie, Dnes je rada, že architekt trval na svojom, a rád bol aj Pavol Freier, keď videl, ako mladá rodina dnes žije v dome, ktorý projektoval ako prvý.

Rodinný dom č.2

Tento dom stojí v novej lokalite na ceste nad Vyšným Kubínom v ,,rodine´´ predovšetkým katalógových domov. Architekt tvrdí, že najlepšie sa mu pracuje s ľuďmi, ktorí presne zadefinujú nielen to, čo chcú, ale aj to, čo nechcú. Tu našiel s investorom pomerne rýchlo spoločnú reč a dokonca sa pomerne veľkým dielom podieľal aj na dotvorení interiéru. Pre lokalitu Oravy sú typické neďaleké vrchy, hory, lesy a teda častým a obľúbeným materiálom je tu drevo. Snáď aj preto investor zmenil pôvodný zámer architekta v jednom exteriérom detaile. Na jednom mieste prerušil podlomenicu (typický strešný prvok ľudovej architektúry na Orave) a v priestore balkóna zvoli radšej drevené zábradlie. Architekt dnes túto zmenu síce akceptuje, ale radšej by bol, keby zostala zachovaná podlomenica.

Rodinný dom č.3

V poradí tretí dom je pomerne veľký, trojpodlažný rodinný dom, ktorý mal mať pôvodne len podlažia dve – prízemie + jedno podlažie v podstreší. Aj tu architekt musel ponúknuť investorovi niekoľko návrhov, kým sa dohodli na definitívnej verzii. Avšak ako sa ukázalo, ani tá nebola nakoniec definitívna. Investor počas výstavby nadobudol pocit, že priestor povaly je pomerne predimenzovaný a oslovil architekta, aby vytvoril ešte ďalšie - tretie podlažie, v ktorom vznikli dve útulné izby pre dospievajúce dcéry vrátane kompletného sociálneho zázemia. Tento dom je zaujímavý aj tým, že bol pôvodne plánovaný ako dvojgeneračný a v jeho zadnom trakte bolo vytvorené samostatné dvojpodlažné bývania so samostatným vchodom pre starých rodičov, ktoré však napokon zostalo nevyužité.

Ako býva...

Ako býva známy banskobystrický džezmen a milovník všetkých druhov umenia – Teo Bindas? Predovšetkým v pekne zrekonštruovanom trojizbovom panelákovom byte, v skvelej nálade a obklopený obrazmi, ktoré po celý život Tea Bindasa sprevádzajú – veď v Banskej Bystrici aj malé dieťa vie, kde sa nachádza Teo galéria :o) Byt sa podarilo zútulniť najmä pomocou kumštu. Na všetkých detailoch v byte má hlavný podiel manželka a Teo všetko iba schvaľuje, ale veľmi rád. Inklinuje k rôznym druhom umenia, v ktorom vidí svoju životnú filozofiu. Neodmysliteľnou, ba až priam životne dôležitou súčasťou jeho života, sú fajky – však je aj spoluzakladateľom a významným členom fajkového klubu. ,, Býva sa mi tu hudobne, farebne, teplo, knižne – proste skvelo,´´ hovorí Teo.

Diskusia
CAPTCHA image

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.