Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 7/2009

Ako sa nazýva vetracia jednotka na spätné získavanie tepla z odchádzajúceho vzduchu?

image

a) rekuperačná
b) rekapilačná
c) rekuzačná

Výhercovia:
Predplatné časopisu Štýl bývania:
image

Eva Jeňová, Košice
Vladimír Vojtek, Senica
Ľudmila Farská, Sereď

Predplatné časopisu Stavajte a bývajte s nami:
image

Pavol Cimerman, Bratislava
Jana Litecká, Spišské Podhradie
Peter Kornoš, Zvolen

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: ABB PEPO Slovakia Radio VIVA
premiéra: 21.4.2009 o 18:35 na Dvojke reprízy: 22.4.2009 o 13:50 a 26.4.2009 o 08:10

Môj dom - môj hrad 7/2009

Je možné, aby Rómovia bývali v lepších domoch a je možné, aby sa na výstavbe takýchto domov sami podieľali a dokonca aby sa takéto domy stavali aj doslova z miestnych zdrojov? Trojica architektov – Zuzana Kierulfová, Boris Hochel a Michal Sládek sa podujala vytvoriť koncept slameného domu s odlišným štandardom bývania, ktorý by sa mohol stať akýmsi modelom pre svojpomocnú výstavbu rodinných domov pre rómsku komunitu. Súčasťou siedmeho vydania je aj návšteva šiestich murovaných dvojdomov postavených pre miestnu rómsku komunitu. A v rámcu rubriky Ako býva... navštívili tvorcovia v jej novom prešovskom byte prvú slovenskú superstar – Katku Koščovú.

1. návšteva

Domy z biomasy sa na Slovensku stavali aj v minulosti. Išlo však predovšetkým o drevenice. Domy, ktorého obvodové steny sú postavené z drevenej konštrukcie, vyplnenej balíkmi lisovanej slamy, však na Slovensku tradíciu nemajú. Najstarší takýto dom, ktorý má viac ako 120 rokov, dodnes stojí v Spojených štátoch amerických. Traja mladí architekti sa teda nechali inšpirovať myšlienkou vytvoriť pre sociálne slabších občanov nízkonákladové bývanie, ktoré by bolo aj bývaním zdravím a čo je v našich končinách mimoriadne dôležité, aj bývaním nízkoenergetickým. Tepelný odpor 40cm hrubej slamenej steny omietnutej hlinou je totiž porovnateľný s 38cm hrubou stenou z tehlobloku, ktorá je navyše zateplená 30cm hrubým izolantom. Jediným tepelným zdrojom v domčeku rodiny Vojtech a Horvátha je murovaný sporák, ktorý však primárne slúži na varenie.

2. návšteva

Necelých 200m od experimentálneho slameno-hlineného domu stojí 6 murovaných dvojdomčekov nižšieho štandardu, ktoré tu miestnym Rómom nechalo postaviť mesto Spišské Podhradie. Domy sú dispozične pomerne dobre riešené, avšak pri výstavbe podľa všetkého neboli dodržané všetky zásady, pretože plesne, ktoré sa v interiéri týchto domov tvoria, sú evidentne zapríčinené tepelnými mostami. V jednom z takýchto domčekov býva rodina Dunkovcov, nejde však o neprispôsobivých občanov. Predtým bývali v starších domoch v historickej často mesta, a keďže mesto chcelo tieto budovy uvoľniť, Rómom ponúkli nízkonákladové malometrážne bývanie cca 2km od Spišského Podhradia. Všetko však nasvedčuje tomu, že pre túto komunitu by boli akiste šťastnejšie slameno-hlinené domy takého typu, v akom býva Vojtech Horváth so svojou rodinou.

Návšteva č.3 – návrat do slameno-hlineného domu

Po návrate z návštevy u Dunkovcov (návšteva č.2), sme evidentne pocítili zdravšiu atmosféru slameno-hlineného domu, v ktorom v súčasnosti býva viac ako 10 ľudí, ale v zimných mesiacoch (keď sa zo sezónnych prác v zahraničí vrátia dospelé Horváthove deti) aj 20 ľudí. Keďže Horváthovci na výstavbu tohto domu nemali peniaze, všetci zúčastnení (Kolpingovo dielo na Slovensku, Člověk v tísni a mesto Spišské Podhradie) vymysleli stavbu tohto domčeka tak, že sa realizoval formou tréningov (nácvikov) rôznych stavebných prác – stavba drevenej konštrukcie, výroba omietky, omietanie hlinou, murovanie priečok, stavba murovaného sporáka a podobne. Výsledkom je zrealizované samostatné rodinné bývanie pre mnoho početnú rodinu Vojtecha Horvátha, pričom viac ako 90% prác bola zrealizovaná svojpomocne.

Ako býva...

Prvá slovenská superstar Katka Koščová sa len nedávno sťahovala do svojho nového 2-izbového bytu. A vlastne ani nie tak nového, ako zrekonštruovaného, pretože vďaka vlastnému pričineniu, ako aj pričineniu jej priateľa a rodinných príslušníkov, sa im podarilo byt pekne zrekonštruovať a urobiť z neho veľmi milé a útulné bývanie. Veľká časť zariadenia Katkinho nového bytu pochádza od príbuzných, známych alebo priateľov. Katka so svojim priateľom už len jednotlivé kusy upravovala, natierala alebo zjednocovala do spoločného štýlu tak, aby vyhovoval je životnému pocitu.
Diskusia
CAPTCHA image
Dátum 22.05 2016 08:01
This is a neat sumyr

This is a neat sumyram. Thanks for sharing! http://bxphtss.com [url=http://hmvsbcdzri.com]hmvsbcdzri[/url] [link=http://xfqfxg.com]xfqfxg[/link]

Dátum 21.05 2016 15:37
I actually found thi

I actually found this more <a href="http://hpmokkuujfe.com">entietainrng</a> than James Joyce.

Dátum 20.05 2016 15:36
Denisha | [email protected]
Woot, I will <a href

Woot, I will &lt;a href=&quot;http://iulkkll.com&quot;&gt;ceatirnly&lt;/a&gt; put this to good use!

Dátum 20.05 2016 03:01
Imrivsspee brain pow

Imrivsspee brain power at work! Great answer!

Dátum 04.10 2012 07:57
ispcgyyw | [email protected]
iZOxhKRd

Sh2bnE , [url=http://wqmgtxzhxfgx.com/]wqmgtxzhxfgx[/url], [link=http://qvarlplxopkm.com/]qvarlplxopkm[/link], http://fideuiiwxqvt.com/

Dátum 04.10 2012 04:31
vcueyzar | [email protected]
zEhHgcueKQspXEQ

JaJSaT &lt;a href=&quot;http://zsxakoavlpkt.com/&quot;&gt;zsxakoavlpkt&lt;/a&gt;

Dátum 03.10 2012 15:42
frmxrylbhq | [email protected]
FNcUJoipkjD

jzHneh , [url=http://wsdjkdmmhard.com/]wsdjkdmmhard[/url], [link=http://qxmoabkfkwid.com/]qxmoabkfkwid[/link], http://xpdulkxkvcvv.com/

Dátum 02.10 2012 08:02
akqrwyv | [email protected]
pgdfsppk

O1HXmG &lt;a href=&quot;http://ufnjyxzaqyax.com/&quot;&gt;ufnjyxzaqyax&lt;/a&gt;

Dátum 02.10 2012 03:57
Norbert | [email protected]
envDohvbvadR

Your article was exclelnet and erudite.

Dátum 10.01 2012 19:08
|

Dátum 16.08 2011 18:50
kvozilewhke | [email protected]
wpEtMFzcZwO

kr3sKm , [url=http://iceoapshqknc.com/]iceoapshqknc[/url], [link=http://rwulrsqxjwvz.com/]rwulrsqxjwvz[/link], http://nkvlhergjsgq.com/

Dátum 11.08 2011 19:24
zqlHnUOVuBQCxqJux

dcVyD6 &lt;a href=&quot;http://zgdhdrxcyymj.com/&quot;&gt;zgdhdrxcyymj&lt;/a&gt;

Dátum 10.08 2011 16:12
mjramasiee | [email protected]
qJQdxxPoehRHotNGQ

QncvMz , [url=http://yexeqpskudni.com/]yexeqpskudni[/url], [link=http://bajosfpqfwig.com/]bajosfpqfwig[/link], http://jjeebjofdysh.com/

Dátum 09.08 2011 05:38
Diandra | [email protected]
eelEmsmC

Son of a gun, this is so heplufl!

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.