Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 9/2009

Aký je tepelný odpor 40cm slamenej steny?

image

a) 38 tehloblok + 10cm termoizolácie
b) 38 tehloblok + 20cm termoizolácie
c) 38 tehloblok + 30cm termoizolácie

Výhercovia:
Predplatné časopisu Štýl bývania:
image

D. Šebeňová, Bratislava
M. Kružliak, Dobrá Niva
E. Juhasová, Košice

Predplatné časopisu Stavajte a bývajte s nami:
image

M. Mokren, Košice
L. Drličková, Piešťany
R. Janáči, Považská Bystrica

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: PEPO Slovakia Thermosolar ABB LORENZ
premiéra: 19.5.2009 o 18:35 na Dvojke reprízy: 20.5.2009 o 13:55 a 24.5.2009 o 7:40

Môj dom - môj hrad 9/2009

V relácii Môj dom – môj hrad zásadne vyzývame stavebníkov, aby volili predovšetkým profesionálne riešenia a zásadne odporúčame obracať sa na certifikovaných odborníkov. Zásady sú však na to, aby sa občas aj porušovali, najmä ak našu redakciu kontaktovala oravská výtvarníčka Janka Valeková, ktorá síce nemá akademické umelecké vzdelanie, za to cit pre farby, pre narábanie s nimi a pre tvorbu dekoratívnych predmetov nesporne má. Preto sme celkom radi prijali ponuku tejto výtvarníčky, aby sme s kamerou navštívili jej vlastný rodinný dom, v ktorom má aj malú umeleckú dielňu a niekoľko ďalších interiérov, ktoré pomáhala farebne doladiť.

Interiér č.1

Rodinný dom Valekovcov, ktorý si manželia postavili svojpomocne, bol prvým laboratóriom, v ktorom pani Janka mohla realizovať svoje predstavy o farebnom riešení interiéru. Keďže o výtvarnú výchovu sa zaujíma už od svojich stredoškolských štúdií, jej práca s farbami nie je náhodilá. Ďalšími doplnkovými formami štúdia sa zdokonaľuje vo svojej záľube. Vlastný dom teda rieši tak, aby farebné poňatie interiéru vyvolávalo u obyvateľov domu pozitívne emócie. Otvorená prepojená dispozícia prízemia sa nesie v svetlých farbách (mandľová, béžová...) – naopak, sektor kuchyne je vo farbe svetlozelenej. Podkrovie, ktoré je oddychovou zónou domu, je takisto ladené v svetlejších zemitých farbách, najmä spálňa rodičov. Izby dospievajúcich synov sú ladené vo veselšom tóne. Pri riešení a dolaďovaní interiéru vlastného domu sa pani Janka riadila z časti aj zásadami feng šui. Aj preto umiestnila do sektoru jedálne veľké zrkadlo, ktoré by malo znásobovať blahobyt stolovania, naopak v spálni zrkadlo neumiestnila, pretože podľa feng šui znásobuje negatívne energie.

Interiér č.2

Keďže známi a priatelia Janky Valekovej o jej záľubách a schopnostiach vedia, často krát ju žiadajú o rady... Tak je tomu aj v prípade prestavby staršieho rodinného domu, ktorý je síce v tej istej ulici, ale o niekoľko sto metrov bližšie k centru Dolného Kubína. Tu Janka svojim známym takisto pomáhala s farebným riešením, navyše aj s návrhom jednej celej steny, ktorej dominuje pomerne veľký kozub a jej súčasťou sú aj nábytkové solitéry. Výsledkom revitalizácie tohto staršieho domu (vrátane nového farebného riešenia) je veľmi pozitívny dojem, ktorý určite časom umocnia aj dekoratívne predmety, ktoré Janka Valeková do tohto domu plánuje vyrobiť.

Interiér č.3

Tretím interiérom, ktorý bol v relácii predstavený, je bývalá povala domu zo 60.rokov, v ktorej bol vytvorený útulný trojizbový byt s veľkou otvorenou prepojenou dispozíciou. Zatiaľ čo prízemie tohto domu zostalo žiť svojim pôvodným životom, v podstreší bol vytvorený moderný, farebný interiér, ktorému dominujú jasné farby. Spálňa rodičov je ladená skôr v tmavších, zemitejších tónoch, naopak izba dospievajúcich detí je ladená v tónoch veselých. Aj jedálenský set a sedacia súprava sú zladené, aby vzájomne harmonizovali v rámci spoločnej otvorenej dispozície. V zásade možno na základe všetkých troch navštívených domov konštatovať, že existujú isté kombinácie farieb, ktoré spolu harmonizujú a naopak kombinácie, ktoré určite spolu neladia. Pričom to najdôležitejšia pravidlo znie – menej býva občas viac.

Ako býva...

Niekto by si možno myslel, že katolícky kňaz musí bývať v nejakých potuchnutých priestoroch v staršom dome, ktorý je zariadený starším neosobným nábytkom. V prípade katolíckeho kňaza Pavla Zaťka to však neplatí. Býva v zrekonštruovanej budove, ktorá patrí sociálno-vzdelávaciemu združeniu Kolpingovo dielo na Slovensku. A práve tomuto združeniu je Pavol Zaťko duchovným správcom. Býva teda v miestnosti, ktorá mu slúži na spanie, odpočinok, prijímanie návštev, rokovania... Ide o multifunkčný priestor, ktorý mu pomáhali zariaďovať jeho priatelia architekti a zdobí ho množstvo originálov, ktoré vytvorili jeho priatelia umelci... Pavol Zaťko si však vynikajúco rozumie aj s počítačmi. Priestor, ktorý obýva, je nesporne originálny...


Diskusia
CAPTCHA image

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.