Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 12/2009

Na realizáciu okrasnej záhrady (bez stavieb s pevným základom) povolenie

image

a) nepotrebujeme
b) potrebujeme
c) potrebujeme aj s projektom od autorizovanej osoby

Výhercovia:
predplatné časopisu Štýl bývania:
image

Z. Furáková, Partizánske
R. Radič, Gbelce
M. Petrusová, Zvolen

predplatné časopisu Dom a byt:
image

V. Vas, Lučenec
A. Možuchová, Žilina
J. Nikel, Prievidza

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: ABB PEPO Slovakia ANTAR LORENZ
premiéra: 30.6.2009 o 18:35 na Dvojke reprízy: 1.7.2009 o 15:15 a 5.7.2009 o 8:10

Môj dom - môj hrad 12/2009

Neďaleko Nového Mesta nad Váhom na slovensko-českej hranici sa nachádza obec Moravské Lieskové, ktorú po bitke na Bielej hore založili českí exulanti, ktorí hľadali v Hornom Uhorsku útočisko pred habsburgovskými proti reformátormi. Pôvodne čisto protestantská obec má svoju centrálnu časť, avšak aj riedke osídlenie na takzvaných kopaniciach, kde sa nachádza množstvo pôvodných stavieb z nepálenej hliny, z ktorých mnohé sú staré viac ako 200 rokov. Ľudovú architektúru tejto oblasti študoval, niekoľko rokov skúmal Miroslav Dužík, ktorý spolu s autorom relácie Ľubomírom Holčíkom navštívil niekoľko zaujímavých stavieb, svedčiacich o unikátnosti tejto výnimočnej lokality.

1. stavba

Jednou z najzaujímavejších stavieb v Moravskom Lieskovom je niekdajší mlyn, ktorého činnosť zastavili komunisti v 50. rokoch. V Moravskom Lieskovom kedysi pracovalo až 11 mlynov, čo svedčí o tom, že išlo o poľnohospodársky veľmi výkonnú obec. Dnes stavba chátra, avšak ako tak ju ešte udržiava jej súčasný majiteľ, ktorý v nej uskladňuje poľnohospodárske stroje.

2. stavba

Na kopaniciach nad centrálnou obcou sa nachádza množstvo domov, ktoré boli stavané ako takzvané dvoj-domy. Zvyčajne si ich stavali súrodenci ako zrkadlové domy, pričom každý z domov mal svoj hlavný vchod, ktorým mohli vchádzať hospodárske zvieratá aj povozy – navyše spoločný dvor bol priechodný. Jeden z takýchto domov obývali Gažovci, ktorí si však medzičasom už postavili modernejšiu stavbu pri hlavnej ceste. Dom Gažovcov však dodnes nesie neporušené znaky pôvodnej ľudovej architektúry tejto oblasti. Možno raz z neho bude veľmi pekná chalupa.

3. stavba

Pri hlavnej ceste medzi riedkou zástavbou sa nachádza aj samostatný, pôvodný, viac ako 200 rokov starý dom, ktorý mal kedysi slamenú strechu, dnes je na ňom škridla. Už 30 rokov ho pozvoľna prerábajú chalupári z Bratislavy. To najpodstatnejšie na tomto dome je, že chalupári zachovali jeho pôvodný charakter, nevyzdobili ho nenáležitými, nesúrodými prvkami a kontinuálne opravujú jeden trakt za druhým. Napriek tomu, že dom už má úplne nové okná, jeho dnešní majitelia zachovali nielen veľkosť pôvodných otvorov, ale súčasné okná sú viac-menej replikou pôvodných okien.

Ako býva...

V rubrike Ako býva sa predstavil DJ Ján Tlamka z Liptovského Mikuláša, ktorý spolupracuje s nemenovaným popredným slovenským súkromným rádiom a veľkú časť roka trávi v zahraničí, kde koncertuje. Jano Tlama alias DJ Tlamka je človek pohodový a na hornom podlaží rodičovského domčeka si zariadil podľa vlastných predstáv malý 3-izbový byt, ktorému dominuje otvorená dispozícia. V polo-suteréne si vytvoril nahrávacie štúdio. A tak bez toho, aby si čo i len prezul papuče, môže (pokiaľ nie je práve v zahraničí) prechádzať zo svojho bytu do štúdia a naopak. Robiť a relaxovať. Relaxovať a robiť. Tak býva DJ Tlama.


Diskusia
CAPTCHA image
Dátum 20.05 2016 03:30
Johnavon | [email protected]
As Charlie Sheen say

As Charlie Sheen says, this article is "WN!INNGI"

Dátum 02.05 2012 06:39
jzksqmcabxy | [email protected]
tNbhsqlI

2nnuoP , [url=http://bpknhchzjhcw.com/]bpknhchzjhcw[/url], [link=http://zavgmnfdqfqw.com/]zavgmnfdqfqw[/link], http://bstalqrvaohk.com/

Dátum 02.05 2012 03:06
mylczamuk | [email protected]
RhVatwvjD

FA9bI2 <a href="http://lzevvxsgfpfj.com/">lzevvxsgfpfj</a>

Dátum 29.04 2012 15:40
Michael | [email protected]
Michael

Hi daar Dirk en Heather. Dankie aan julle ouers vir n wonderlike dag. Dankie dat ons kon deel was van hidiere geseebnde oomblik in julle lewens. Pas mekaar op, en Heather . Ek het n baie sagte plekkie vir Dirk in my hart. verseker een van my witbroodjies. Ek weet hy sal jou altyd op sy hande dra. Doen ook so aan hom .

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.