Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 14/2009

Ako sa v lokalite Bielych Karpát hovorí vstupu do gazdovského domu?

a) podbránie
b) podnávratie
c) poddverie

Výhercovia:
predplatné časopisu Štýl bývania:
image

J. Sopková, Dolný Kubín
A. Chudý, Košeca
M. Pagáčová, Púchov

predplatné časopisu Dom a byt:
image

I. Svobodová, Nitra
M. Škopík, Košice
A. Haverová, Stará Turá

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: PEPO Slovakia ABB MURAT Pezinok LORENZ
premiéra: 22.9.2009 o 18:20 na Dvojke reprízy: 23.9.2009 o 13:15 a 27.9.2009 o 8:10

Môj dom - môj hrad 14/2009

Sú ľudia, ktorí si vysnívajú dom s bazénom a sú ľudia, ktorí si vysnívajú, že bazén budú mať pri dome... Jednoducho, že vykopú jamu, ktorá sa vďaka vysokej hladine spodných vôd naplní vodou, čím opäť o krôčik priblížia prírodu k ľudskému obydliu. V dedinke Hradčany, asi 25km severne od Brna, sa otec a syn Navrátilovci rozhodli, že vybudujú lokalitu, na ktorej budú stáť domy z prírodných materiálov a že tejto lokalite dajú príznačný názov Slnečná ulica. Dnes už v Slnečnej ulici stoja 4 domy, realizácia ďalších je vo fáze projektovej prípravy. Ulica sa síce volá slnečná, ale pokojne by sa mohla volať aj jazerná, pretože jazierka pri viacerých domoch dávajú tejto lokalite nezameniteľný charakter.


Dom č.1


Dom Miroslava Navrátila je prvým obývaným objektom Slnečnej ulice. Ide o dom, ktorý je postavený z prírodných materiálov, z ktorých prevládajú predovšetkým drevo, nepálené hlina a slama. Objekt má takzvanú zelenú (vegetačnú) strechu a je jednopodlažný, nepodpivničený. Okrem kozuba nemá žiadny štandardný vykurovací zdroj a stavba bola aj na základe blower-door testu vyhodnotená ako energeticky pasívny dom. Klíma v objete je regulovaná rekuperačnou jednotkou. Tento objekt, ktorý je mimoriadny nielen čo sa týka konštrukcií , parametrov, ale aj životného pocitu, bol v roku 2007 ...


Ako sa staval energeticky pasívny dom 2/8

V prvej časti 8-dielneho miniseriálu Björn Kierulf predstavil celkový koncept domu a vysvetlil, akým spôsobom vytvoril podložie pre základovú dosku, ktorú bude niesť montovanú drevostavbu.
V ďalšej časti sme sa pozreli na stavbu nosnej konštrukcie. Nosná konštrukcia je atypická – stavaná z masívnych drevených panelov. Výhodou je, že stavba pokračuje veľmi rýchlo a zároveň spĺňa statickú nosnú funkciu a vytvára aj inštalačnú rovinu. Z vonkajšej strany vytvára rovinu, na ktorej bude neskôr prichytená parotesná fólia.Dom č.2

Nie všetky objekty v Slnečnej ulici pôsobia ako experimentálne stavby. Domy na jej začiatku, ktoré sa nachádzajú v tesnom kontakte s pôvodnou zástavbou sú riešené trochu striedmejšie a sú oblečené do trochu civilnejšieho kabáta. Napriek tomu, ide o stavby, ktoré s rezervou spĺňajú parametre nízkoenergetických stavieb, to znamená, že sú vymyslené viac než efektívne a majú minimálne požiadavky na výrobu tepla. Zvláštnosťou objektu číslo 2 je, že kozub je napojený na duté priečky, čím sa využíva efekt takzvaných hypokaustových dutín, ktoré vykuruje.


Dom č.3
Iniciátorom vzniku Slnečnej ulice bol Michal Navrátil, syn Miroslava Navrátila. Jeho dom sa nachádza v štádiu posledných dokončovacích prác a v mesiacoch september-október sa mladá rodina do nového domu sťahovať určite bude. aj dom Navrátila mladšieho je postavený z prírodných materiálov, teda najmä z dreva. slamy a hliny. Aj v tomto dome je postavená masívna vnútorná priečka z nepálenej hliny, ktorá okrem iného spĺňa aj akúsi akumulačnú funkciu, pretože pomáha akumulovať a teda vyrovnávať teplotu, ale aj vlhkosť v objekte. Na rozdiel od domu svojho otca je tento dom dvojpodlažný. Na hornom podlaží sa nachádzajú predovšetkým izby detí, pričom celý objekt nielen vďaka konštrukciám, ale aj vďaka dekoráciám pôsobí doslova rozprávkovo.


Ako býva...

Starosta obce Moravské Lieskové už býval na viacerých miestach. Nakoniec však zakotvil spolu so svojimi rodičmi na moravsko-slovenskom pomedzí, v obci, ktorej prevažná časť obyvateľstva žije na roztrúsených kopaniciach. Dom Miklánkovcov bol pôvodne domom jednogeneračným (respektíve) jednorodinným. Keď sa však Ľubomír Miklánek oženil, bolo treba vyriešiť aj bývanie pre mladú rodinu. Problém to v zásade nebol, pretože dom projektoval starostov otec. Ten bol dostatočne dimenzovaný a po istých drobných úpravách vzniklo pomerne komfortné bývanie aj pre mladú rodinu. Starosta však väčšinu času netrávi doma a už vonkoncom nie vo svojom podkrovnom byte. Dom má aj svoje malé hospodárstvo, ale najmä charakter práce verejného činiteľa predurčuje spôsob života nielen v dome, ale aj mimo neho. Život na kopaniciach by však starosta Miklánek nevymenil.


Diskusia
CAPTCHA image
Dátum 20.05 2016 20:13
At last! Someone wit

At last! Someone with the insight to solve the prlbmeo! http://gbswsdr.com [url=http://kyodexfcrrg.com]kyodexfcrrg[/url] [link=http://bbkopgszw.com]bbkopgszw[/link]

Dátum 20.05 2016 15:37
Your post is a timel

Your post is a timely <a href="http://afzyvfe.com">conuoibttirn</a> to the debate

Dátum 20.05 2016 03:17
This is what we need

This is what we need - an insight to make evenoyre think

Dátum 04.10 2012 08:00
txhorddpvm | [email protected]
AVxeSthNLQ

WFCV8N , [url=http://xhtxxrqioyyt.com/]xhtxxrqioyyt[/url], [link=http://vvlsyvthbqrg.com/]vvlsyvthbqrg[/link], http://wufdsqqcecas.com/

Dátum 04.10 2012 04:33
lvkmwbdk | [email protected]
cOZVyNhFJmwP

ayb85i <a href="http://xbsvtrmbbfdi.com/">xbsvtrmbbfdi</a>

Dátum 03.10 2012 15:43
nthieyygjx | [email protected]
xKDYXjDjOniTlOPyjJI

bdGc66 , [url=http://uutdvjxvxdml.com/]uutdvjxvxdml[/url], [link=http://hedrfrzprhbr.com/]hedrfrzprhbr[/link], http://xulryegivirw.com/

Dátum 02.10 2012 08:04
pmKoXemkrdDFQcrEhdM

P240Lx <a href="http://jlehacfyisuv.com/">jlehacfyisuv</a>

Dátum 02.10 2012 04:29
pprgQwrRcyTRbn

That's what we've all been watiing for! Great posting!

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.