Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 16/2009

Akú úlohu plnia v NED a EPD prvky z nepálenej tehly?

image

a) statickú
b) akumulačnú
c) izolačnú

Výhercovia:
predplatné časopisu Štýl bývania:
image

O.Danajová, Žilina
M.Sajter, Tatranská Štrba
V.Halasová, Bratislava

predplatné časopisu Dom a byt:
image

Z.Jochmannová, Košice
I.Bartoš, Veľký Krtíš
S.Komorová, Badín

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: MURAT Pezinok ABB ANTAR LORENZ
premiéra: 20.10.2009 o 18:30 na Dvojke reprízy: 21.10.2009 o 13:15, 25.10.2009 o 8:00, 1.11.2009 o 8:10

Môj dom - môj hrad 16/2009

Pod pojmom tatranská architektúra si každý hneď automaticky predstaví romantické secesné zrubové domčeky s priečkami, hrazdenými drevenými preponami, vykieriky a vežičky. Takáto architektúra však charakterizovala len isté obdobie, mimochodom, búrlivého rozvoja Tatier a ich turistického ruchu na prelome 19. a 20. storočia. Tatry zažili ešte niekoľko vĺn a impulzov ako kvalitných, tak aj samozrejme nekvalitných, ktoré sa podpísali pod ich celkové vyznenie. Až veterná smršť, ktorá zničila husté ihličnaté lesy odhalila, čo v Tatrách v skutočnosti stojí a či to má, alebo nemá skutočnú hodnotu...


4 významné obdobia v architektúre Vysokých Tatier...

Prvým významným obdobím bol prelom 19. a 20. storočia, keď majitelia podstatnej časti tatranských území - Hohenloheovci - do Tatier pritiahli významných architektov, ktorí, inšpirovaní viedenskou secesiou, postavili mnohé významné objekty, ktoré patria k trvalým ozdobám Vysokých Tatier. Patria sem predovšetkým : komplex liečebných domov na Štrbskom Plese (1905-1922) od architektov Guida Hoepfnera a Gézu Györgyiho, či Grandhotel Praha (1905) v Tatranskej Lomnici od tých istých autorov.
Druhým najvýznamnejším bolo obdobie po vzniku ČSR, kedy sa so svojimi zaujímavými právami prezentovali vo Vysokých Tatrách českí a slovenskí funkcionalisti : Liečebňa Morava (1933) od architekta Bohuslava Fuchsa a taktiež údolná stanica unikátnej lanovky na Skalnatom Plese (1938) od Dušana Jurkoviča.
Tretím mimoriadnym obdobím pre Vysoké Tatry boli majstrovstvá sveta v severských disciplínach v roku 1970. Vo Vysokých Tatrách vznikli moderné komplexy, ktorými sa častokrát nechali inšpirovať aj zahraniční architekti. Hotel Fis (1969) a Areál snov s lyžiarskymi mostíkmi (1970) od architektov Eugena Kramára a Jána Šprláka Uličného, či Hotel Panoráma (1970) od Zdenka Riháka – všetko na Štrbskom Plese. Posledné – štvrté – významné obdobie prichádza po roku 1989, keď pomaly, ale isto prichádza k zmene majiteľskej štruktúry a noví vlastníci rekonštruujú pôvodné objekty, prípadne si k nim nechávajú doprojektovať moderné funkcionalistické prístavby.

Ako sa staval energeticky pasívny dom  (4/8)

Björn Kierulf – člen Inštitútu pre energeticky pasívne domy (IEPD) – navrhol pre stavebníka z Cífera energeticky pasívny dom. Ide o montovanú drevostavbu s dobou výstavby 2-3 mesiace. V štvrtej časti 8-dielneho miniseriálu sa Björn Kierulf venoval parobrzdám, fóliám a blower-door testu.


Objekt č.1 - Slovenský dom architekta Pavla Repku

Architekt Pavol Repka pôsobí pod Vysokými Tatrami už niekoľko desaťročí. Pochopil, že od čias socialistickej industrializácie bolo na poli slovenskej individuálnej výstavby napáchaných mnoho morálnych škôd. Rozhodol sa preto, že sám sebe v tatranskej obci Stará Lesná postaví modelový príklad slovenského rodinného domu s funkcionalistickými základmi, avšak so znakmi pretavenej tradičnej ľudovej architektúry. V roku 1989 skolaudoval tento dom, ktorý získal široké uznanie u odbornej verejnosti a aj viacero nasledovníkov, ktorí sa v regióne pokúsili isté znaky jeho domu napodobniť. Dom architekta Pavla Repku je pritom nadčasový a určite nie je dôvod ho zaškatuľkovať k niektorému konkrétnemu architektonickému obdobiu či štýlu.


Ako býva...

Môj dom – môj hrad, alebo ešte skôr môj hrad - môj dom, mohol by si povedať Peter Heneš, pracujúci a súčasne aj bývajúci na Zvolenskom zámku. Zvolenský zámok nie je expozíciou stredovekého bývania, ale slúži ako expozícia Slovenskej národnej galérie. A preto, napriek tomu, že z pohľadu exteriéru si zachováva svoj pôvodný ráz, jeho interiér nesie aj moderné prvky – už len z toho dôvodu, že na zámku sú uskladnené vzácne exponáty. Peter Heneš má do práce 10 krokov. Taká je vzdialenosť od jeho služobného bytu k jeho kastelánskej kancelárii. Na zámku už býva viac ako 20 rokov a napriek tomu, že mal viaceré lukratívne ponuky, na Zvolenskom zámku by ešte chcel nejaký ten rok pobudnúť, pretože bývať na zámku je jednoducho úžasné...


Objekt č.2 - Dom v Novej Lesnej

Aj po roku 2000 vzniklo v obciach pod Vysokými Tatrami niekoľko zaujímavých konceptov, ktoré určite budú mať svojich nasledovníkov. Jedným z nich je aj dom architekta Petra Abonyiho, ktorý sa rozhodol, že vytvorí dom, ktorého 90% fasády tvorí sklená, okolitej krajine otvorená, stena. Dom, ktorý navrhol Peter Abonyi, je vlastne akýmsi veľkým oknom, takže jeho obyvatelia žijú v neustálom vizuálnom kontakte s okolitou prírodou, s tatranskými štítmi a samozrejme s charakterom počasia a daného ročného obdobia.

Diskusia
CAPTCHA image
Dátum 02.10 2012 13:43
lhianor | [email protected]
OJQCJgcMHQcKgrbUXf

ANKEKH , [url=http://lzhvtyfuvlti.com/]lzhvtyfuvlti[/url], [link=http://ydaqvfzdwpnc.com/]ydaqvfzdwpnc[/link], http://jurcomaszkzo.com/

Dátum 02.10 2012 08:19
HvBDjPqShfm

2bJEiu <a href="http://feqsoerjwsrg.com/">feqsoerjwsrg</a>

Dátum 02.10 2012 08:19
HvBDjPqShfm

2bJEiu <a href="http://feqsoerjwsrg.com/">feqsoerjwsrg</a>

Dátum 01.10 2012 01:24
OvMtbFKzgQezkeCRD

wPkMGb , [url=http://eefokhdirrep.com/]eefokhdirrep[/url], [link=http://qqqvxzzakaqr.com/]qqqvxzzakaqr[/link], http://unwrcrepgpxs.com/

Dátum 30.09 2012 13:21
gxvechbnh | [email protected]
TKTWQbhoEpSwUGbM

4rFGTv <a href="http://btofieswjebo.com/">btofieswjebo</a>

Dátum 29.09 2012 19:46
sENpAoPcmIviHgsKF

This is an article that makes you think "never thgouht of that!"

Dátum 16.08 2011 19:53
ntqewdu | [email protected]
DEdoRAMzrkR

y3kRk0 , [url=http://tuqvmxuyowae.com/]tuqvmxuyowae[/url], [link=http://oxcifyxiotfe.com/]oxcifyxiotfe[/link], http://mzterlludwbx.com/

Dátum 11.08 2011 18:06
easjyecvi | [email protected]
ROqvbFRP

VGYeQK <a href="http://nyknzynkiqfq.com/">nyknzynkiqfq</a>

Dátum 10.08 2011 15:11
ccczozpnuuz | [email protected]
GjZCJvovKiT

L6EMso , [url=http://hndfsphxnpho.com/]hndfsphxnpho[/url], [link=http://vvexypqtgslr.com/]vvexypqtgslr[/link], http://pgoeucgwkehb.com/

Dátum 10.08 2011 11:40
qxndqed | [email protected]
zWAtYtwNrtmknX

mAgONj <a href="http://emmigqnytizd.com/">emmigqnytizd</a>

Dátum 09.08 2011 18:58
MFRhZEMvtMJPvQ

Yo, good lokoin out! Gonna make it work now.

Dátum 09.08 2011 13:58
gmGVDXokTSClCh

Haha, shouldn't you be charging for that kind of knowelgde?!

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.