Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 17/2009

Ako znel pôvodný názov obce Špania Dolina?

image

a) Lantana
b) Hurtana
c) Montana

Výhercovia:
predplatné časopisu Štýl bývania:
image

J.Kudlicsková, Komárno
V.Bystran, Bratislava
A.Najduchová, Svidník

predplatné časopisu Stavajte a bývajte s nami:
image

Ľ.Kónya, Brezno
D.Mokošová, Nitra
T.Hrúz, Žilina

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: MURAT Pezinok PEPO Slovakia ABB LORENZ
premiéra: 3.11.2009 o 18:30 na Dvojke reprízy: 4.11.2009 o 13:10, 8.11.2009 o 07:50, 15.11.2009 o 07:55

Môj dom - môj hrad 17/2009

Ľudia odpradávna využívali slnečnú energiu. Tým prvotným využitím bola orientácia stavieb smerom na juh a západ, aby objekty získavali čím viac slnečnej energie. Pomocou slnečnej energie je však možné pripravovať aj teplú úžitkovú vodu (TÚV) na umývanie a kúpanie, pri zložitejších systémoch je možné pomocou slnečnej energie vyhrievať bazény, respektíve v prechodných mesiacoch temperovať celé objekty.


Objekt č.1

Najjednoduchšiu zostavu solárnych kolektorov pre 4-5 člennú rodinu tvoria tri slnečné kolektory a 300 litrový solárny výmenník. Pomocou takéhoto zariadenia, ktorého investícia predstavuje zhruba 3000 EUR (vrátane montáže, rozvodov, termoregulačnej jednotky a podobne) možno pripravovať počas leta 300 litrov TÚV o teplote 70 až 80 stupňov. Pokiaľ je slnečná jar a jeseň, možno pomocou takejto zostavy denne vyrábať až 300 litrov TÚV o teplote 50 až 60 stupňov Celzia. Je niekoľko možností ukotvenia solárnych kolektorov. Môžu byť umiestené na fasádu, na šikmú strechu, avšak z hľadiska montáže je asi najjednoduchšie umiestenie na plochú strechu.


Ako sa staval energeticky pasívny dom (5/8)

Björn Kierulf – člen Inštitútu pre energeticky pasívne domy (IEPD) – navrhol pre stavebníka z Cífera energeticky pasívny dom. Ide o montovanú drevostavbu s dobou výstavby 2-3 mesiace. V piatej časti 8-dielneho miniseriálu sa Björn Kierulf venoval tepelnej izolácii.


Objekt č.2

V prípade, že uvažujeme s interiérovým alebo exteriérovým bazénom, je ideálnym riešením využitie slnečnej energie na ohrev vody. V takom prípade je samozrejme potrebné použiť viac slnečných kolektorov. Ich množstvo závisí predovšetkým od našich požiadaviek, teda od toho, koľko vody mienime v bazéne dohrievať. Na rodinnom dome so šikmou strechou v lokalite pod Poľanou sa majitelia rozhodli inštalovať systém 8 slnečných kolektorov, ktoré nielenže v lete dohrievajú bazén (čím si samozrejme predlžujú kúpaciu sezónu), ale v prechodných mesiacoch a dokonca počas slnečných zimných dní aj dokurujú objekt. Takýto systém však už vyžaduje aj náročnejší solárny výmenník (bojler). Jeho celkový objem je až 1500 litrov. Ten je však rozdelený na dve samostatné nádoby. Vnútorná má objem 300 litrov, vonkajšia 1200 litrov. Vnútorná slúži podobne ako jednoduchý solárny bojler na aktuálnu potrebu, vonkajšia je akumulačná a tu sa ukladá všetko prebytočné teplo.


Ako býva...

Mať svoj dom – svoj hrad je snom každého človeka. A takisto je snom každého umelca mať svoj vlastný ateliér. O svoj pôvodný ateliér prišiel zvolenský výtvarník Dušan Daniš počas svojej prednovembrovej emigrácie. Keď sa totiž po revolúcii vrátil naspäť, ateliér už nemal. Nakoniec sa mu podarilo aj s pomocou priateľa nájsť starší, chátrajúci domček v dedinke pri Zvolene. Tu si vytvoril nielen svoj ateliér, ale aj vlastnú oázu, kde okrem iného aj chová množstvo domácich zvierat. Celé roky bol známy tým, ako jazdil po okolí Zvolena na svojom koni. V súčasnosti už síce koňa nemá, ale aj tak má v dome množstvo štvornohých priateľov. Svoj dom vyhlasuje za stred svojho vesmíru. Tak býva, ale predovšetkým tvorí, výtvarník Dušan Daniš.


Objekt č.3

Sú stavebníci, ktorí využívanie obnoviteľných zdrojov energie zobrali doslova útokom. Mladý investor z okresu Detva sa rozhodol, že bude absolútne nezávislý na všetkých verejných zdrojoch energie. Nielenže má na svojej streche 8 slnečných kolektorov, ale aj veternú turbínu na výrobu elektrickej energie. Navyše sa rozhodol, že dom si poistí ešte aj tepelným čerpadlom. Dnes to možno u niekoho môže vyvolať úsmev, ale ešte jedna-dve plynové krízy a možno, že takéto domy budú na Slovensku pribúdať geometrickým radom.


Diskusia
CAPTCHA image
Dátum 22.05 2016 08:02
Super intrmoafive wr

Super intrmoafive writing; keep it up. http://znflif.com [url=http://vkcrqgz.com]vkcrqgz[/url] [link=http://somsmrhrjan.com]somsmrhrjan[/link]

Dátum 21.05 2016 15:39
Berlynn | [email protected]
Thanks guys, I just

Thanks guys, I just about lost it <a href="http://emjgpt.com">lokoing</a> for this.

Dátum 20.05 2016 20:14
Chuckles | [email protected]
Thanks alot - your a

Thanks alot - your answer solved all my problems after several days stngrgliug http://mwloapamy.com [url=http://ekjlavlf.com]ekjlavlf[/url] [link=http://wembyjqafve.com]wembyjqafve[/link]

Dátum 20.05 2016 15:39
Now we know who the

Now we know who the <a href="http://anthwnn.com">selbsine</a> one is here. Great post!

Dátum 20.05 2016 03:42
This post has helped

This post has helped me think things thorugh

Dátum 30.03 2013 23:03
ujbgaleltn | [email protected]
JTSoKbnesE

B86cvH , [url=http://oigqdmdjyyvt.com/]oigqdmdjyyvt[/url], [link=http://efaixtccnbzq.com/]efaixtccnbzq[/link], http://uqjvmptywtxe.com/

Dátum 30.03 2013 09:59
fnljewrtxqi | [email protected]
aTbTljNlUmWcrA

dELAp0 , [url=http://spameulckpue.com/]spameulckpue[/url], [link=http://votsdlubpoos.com/]votsdlubpoos[/link], http://pexclbomhpqm.com/

Dátum 27.03 2013 13:09
jMYfVWpXTvFISYPKxqQ

I appreciate great suittmibng! I must say i valued analyzing it all, you can be an awesome source.I may remember to take note of your internet site which will generally come back in the future. Let me recommend you carry on a awesome articles or blog posts, have a very fine holiday saturday or sunday!

Dátum 24.07 2012 05:20
pzbzfvmunw | [email protected]
TIImTlZJBBYp

Be855U , [url=http://ladotbabrvyr.com/]ladotbabrvyr[/url], [link=http://kyvihyfrqsid.com/]kyvihyfrqsid[/link], http://nsizouciapii.com/

Dátum 23.07 2012 17:37
ijtyencbya | [email protected]
RmKYZxTJ

79JQYu <a href="http://cyfspxbcgbup.com/">cyfspxbcgbup</a>

Dátum 21.07 2012 11:59
Star

pekne si to vystihol. na panuivozie firemnych mailov v rozpore s pravidlami som upozornoval vtedy pri kauze o azete. sice to bola len okrajova vec, i tak to bolo problematicke, ale zhrnul si to vyborne.najhorsie je, ze to t-mobile bude riesit pravdepodobne prepustenim dotycnej a dost. skutocny efekt ktory by to malo vyvolat to nevyvola. aj to ze ludia nevedia rozlisit hoax, spam, phishing je velmi smutne, ale bohuzial, co narobime.

Dátum 16.11 2009 12:30
Lubomir Jaros | [email protected]
Objekt č.3

Dobrý den, chcel by som Vas poziadat o kontakt na p.Petra Vaja ak by to bolo mozne alebo ako by som ho mohol skontaktovat. Vopred dakujem Jaros

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.