Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 20/2010

V ktorom švajčiarskom meste spustil Aurel Stodola v roku 1928 prvé tepelné čerpadlo?

image

a) Bern
b) Zürich
c) Ženeva

Výhercovia:
Predplatné časopisu Štýl bývania:
image

Filoména Gajdošová, Vráble
Jaroslav Beník, B. Bystrica
Martina Sedliaková, Bratislava

Predplatné časopisu Dom a byt:
image

Róbert Kisty, Košice
Jana Oršulová, Nováky
Roman Butkaj, D. Kubín

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: MURAT Pezinok ABB LORENZ ANTAR
premiéra: 1.12.2009 o 18:30 na Dvojke reprízy: 2.12.2009 o 13:45, 6.12.2009 o 08:10, 8.12.2009 o 18:35, 13.12.2009 o 08:25

Môj dom - môj hrad 18/2009

Montované rodinné domy nemajú na Slovensku bohvieakú tradíciu. V súčasnosti je zo 100 novopostavených domov iba 1 montovanou drevostavbou. Ťažko povedať, prečo sú Slováci takí konzervatívni a prečo sa bránia ľahkým konštrukciám, keď navyše, drevené montované domy sú nízkoenergetické a ich výstavba trvá (ak nepočítame základovú dosku) maximálne 3 mesiace...


Dom č.1
Napriek tomu, že percento nových domov, postavených suchým procesom, je pomerne nízke, aj tak týchto domov predsa len pribúda. Z pohľadu exteriéru sú v podstate na nerozoznanie od klasických domov. Okrem iného aj preto, že majitelia väčšinou ani nechcú, aby drevostavba vyzerala ako drevostavba, ale aby vyzerala ako hociktorý iný murovaný dom v ulici. Pri pohľade na hrubnú stavbu je možné z pohľadu exteriéru vidieť prakticky dokončený dom. Avšak z pohľadu interiéru je možné vidieť rámovú konštrukciu a celý stavebnicový systém, ktorý sa postupne zapĺňa izoláciou, spravidla z minerálnej vlny, tá sa uzatvára parozábranou (aby vlhké pary v interiéri neznehodnotili izoláciu ) a na to všetko z pohľadu interiéru prichádzajú sadrokartónové dosky.


Dom č.2
Montované drevodomy sa spravidla stavajú na vopred pripravenú základovú dosku. Technológia však umožňuje, aby boli tieto domy stavané aj na pôvodné základy niekdajšieho nevyhovujúceho objektu, ktorý bol odstránený. Takýmto prípadom je aj podpivničený dom pri rieke Morave v oblasti veľkej Bratislavy. Investor sa rozhodol, že pôvodný nevyhovujúci dom zvalia a pustia sa do jeho rekonštrukcie. Najskôr svojpomocne opravili základy a vytvorili novú základovú dosku. Zvyšok však už nechali na profesionálov. Aj tu bola za niekoľko dní postavená silueta nového domu, ktorá dostala strechu, okná , dvere a vonkajšiu omietku, aby sa vnútri mohli začať interiérové práce. Výhodou ľahkých montovaných systémov je aj to, že vnútorné priečky možno aj dodatočne premiestňovať, respektíve možno upravovať dispozičné riešenie interiéru.


Ako býva...
Na prekrásnych hriňovských lazoch pod kopcom Javorinka býva otec známeho slovenského herca Lukáša Latináka. Lukáš Latinák starší kúpil tento straší rodinný domček (ktorý slúži prevažnú časť roka na trvalé bývanie) ako pomerne znehodnotenú stavbu, ktorá vykazovala ako konštrukčné chyby, tak ani dispozične nevyhovovala mladej rodine. To bolo pred viac ako 20 rokmi. Od vtedy Latinákovci k domu pristavili jedno nové krídlo, verandu, zobytnili podkrovie, zušľachtili okolie, tak, aby sa mohli všetci stretávať. Tak, aby (parafrázujeme) Lukáš Latinák starší mohol dožiť svoje posledné roky.


Dom č.3
Iba majiteľ, ktorý už má za sebou prvú zimu, dokáže oceniť, čo to znamená, ak si dá postaviť nízkoenergetický montovaný drevený dom. Z pohľadu exteriéru je na nerozoznanie od okolitých stavieb, kvalita bývania v ňom je už na hony vzdialená od bývania v niekdajších okáloch. Zato úspora energií je nezanedbateľná. Rýchlosť výstavby sme už spomínali. Montovaný rodinný dom na kľúč sa odovzdáva spravidla do troch mesiacov, takzvaná hrubá stavba maximálne do dvoch mesiacov. Ďalšou výhodou montovaných domov je , že ako sa rýchlo stavia, tak rýchlo sa aj platí, to znamená, že stavebník nemusí byť nervózny z vývoja stavených materiálov (ako v prípade, keď stavia svojpomocne niekoľko rokov a s hrôzou zisťuje ako stúpajú ceny stavebných materiálov). Od uzavretia zmluvy totiž býva majiteľ vo svojom dome spravidla do troch mesiacov.

Diskusia
CAPTCHA image
Dátum 03.10 2012 13:22
ysgnpbyjl | [email protected]
NkqyISfTIkRxEpf

2bIvAX , [url=http://kssvnyheybnz.com/]kssvnyheybnz[/url], [link=http://owfsyhmqnmtx.com/]owfsyhmqnmtx[/link], http://cgvyhgtqsnnx.com/

Dátum 02.10 2012 09:37
HfoEqEDDT

wbdvrF <a href="http://ijqheojjrzsy.com/">ijqheojjrzsy</a>

Dátum 01.10 2012 13:09
xzqvhmvqba | [email protected]
MhKcCyswlGjyYjDxmTA

3sBc89 <a href="http://jycvylffnpkj.com/">jycvylffnpkj</a>

Dátum 30.09 2012 07:43
Hardiansyah | [email protected]
sJYyoqsKGCOe

Alakazaam-information found, problem solved, tahkns!

Dátum 16.01 2010 13:37
Marek Danižek | [email protected]
montované domy

Dobrý deň , volám sa Marek Danižek a som Váš stály divák z okolia Žiliny. Neuveriteľne ma zaujala relácia - premiéra zo dňa 1.12.2009, ktorá bola venovaná výstavbe nízkoenergetických domov. Najviac si ma však okolo prsta omotala prvá reportáž o výstavbe montovaného domu suchým procesom (z OSB dosiek). Chcem Vás touto cestou požiadať o kontakt na p. Miroslava Strieblika - stavebného manažéra, ktorý by mi vedel určite zodpovedať všetky otázky, popr. by mi vedel odporučiť nejakú renomovanú spoločnosť, ktorá sa touto výstavbou zaoberrá, ako aj projekciou a všetkými ostatnými náležitosťami. Verím skutočne, že mi v tomto pomožete, pretože som našiel to, v čom by som chcel určite bývať, možno už i tento rok. Ďakujem za ochotu pomôcť a teším sa na skorú odpoveď. S pozdravom Marek Danižek.

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.