Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 3/2010

O koľko % stúpnu náklady, ak zvýšime teplotu v interiéri o 1%?

image

a) 2%
b) 4%
c) 6%

Výhercovia:
Predplatné časopisu Štýl bývania:
image

J. Peštová, Strážske
P. Remiš, Žilina
M. Lukáč, Košice

Predplatné časopisu Stavajte a bývajte s nami:
image

V. Matloň, L. Hrádok
R. Kádašiová, B. Bystrica
D. Šalamonová, Trebišov

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: ABB MURAT Pezinok ANTAR
premiéra: utorok 16.2.2010 o 17:25 na Dvojke reprízy: 17.2.2010 o 13:55 a 21.2.2010 o 06:30

Môj dom - môj hrad 3/2010

Tvorcovia relácie Môj dom – môj hrad sa snažia ukazovať pozitívne príklady v oblasti šetrenia energií, v oblasti využívania obnoviteľných zdrojov energie, udržateľného rozvoja bývania a pravdaže aj dobrej architektúry. Minimálne polovica obyvateľov rodinných domov však žije v objektoch, ktoré ešte stále čakajú na zásadnú rekonštrukciu. Aj preto sme oslovili projektantku Editu Cmarkovú, ktorá sa programovo venuje rekonštrukciám starších rodinných domov, aby nám ukázala niekoľko modelových príkladov možných riešení pri prestavbe pôvodného objektu.


Dom č.1

Vo všeobecnosti platí, že domy zo 70. a 80. rokov sú objemovo väčšie, ako domy stavané v súčasnosti. Ale takisto platí, že pokiaľ sa rekonštruujú domy zo 40. alebo 50. rokov, spravidla dochádza nielen k revitalizácii objektu, ale aj k zväčšeniu pôvodnej hmoty. Tak tomu bolo aj v prípade rodinného domu, ktorý bol postavený na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia. V tomto období síce boli objekty tradične podpivničené, avšak v podstreší sa nevytvárali obytné priestory. Projektantka teda investorovi na základe jeho želania vytvorila aj plnohodnotné bývanie v podstreší, pričom pôvodné prízemie slúži ako autonómna časť domu pre podnikateľské účely. Pri porovnaní s domami v tej istej ulici, respektíve pri porovnaní s fotografiou pôvodného objektu, je skutočne zrejmé, že objekt zväčšil aj svoju hmotu, pričom o zvýšení komfortu bývania je asi zbytočné hovoriť.


7 mýtov o teple ...

Mnohí majitelia starších rodinných domov sú presvedčení o tom, že pokiaľ zateplia svoj objekt, majú vyhrané a dostávajú sa so spotrebou energie na úroveň súčasných novostavieb. Je to pravda alebo mýtus? Ak zoberieme do úvahy, že cez obvodové steny nám uniká len 25% tepelných strát, tak je asi každému jasné, že zatepliť obvodové steny nestačí. Ďalších 25% strát nám uniká nekvalitnými oknami a dverami, 25% nesprávnym vetraním, 15% cez stropy a strechy a 10% cez podlahu. Ak teda chceme rekonštruovať objekt a chceme skutočne aj ušetriť , nestačí nám iba zatepliť obvodový plášť, ale musíme urobiť aj kvalifikované opatrenia v uvedených oblastiach.


Dom č.2

Pokiaľ zháňame parcelu pre náš nový dom, musíme často robiť kompromisy. A takisto si musíme stanoviť priority. Ak sa nechceme vzdať bývania priamo v meste (či priamo v centre), nezostáva nám iné, než sa poobzerať po staršom objekte a ten zrekonštruovať. Taký je aj príbeh domu, postaveného v medzivojnovom období, ktorý sa nachádza iba 500 metrov od centra okresného mesta. Projektantka objekt posúdila a tak ako v prípade objektu číslo 1, aj tu bolo nutné mierne zväčšiť objem nehnuteľnosti, pokiaľ táto mala vyhovovať súčasným požiadavkám. V dome sa samozrejme rekonštruovalo všetko. Dostal novú fasádu, nové výplne stavebných otvorov, nové podlahy, nové omietky, nové rozvody vody, kúrenia a elektriny. Svojho genai loci si však napriek tomu zachoval.

Ako býva...

To, ako zrekonštruovať staršie objekty býva občas predurčené napríklad aj takým faktorom, že objekt sa nachádza v lokalite, ktorá je pamiatkovo chránená. Architekt Miroslav Herman si zaumienil, že zrekonštruuje absolútne schátranú kamennú baštu so štvorcovým pôdorysom, ktorá sa nachádza v unikátnej lokalite neďaleko Banskej Bystrice – v Španej doline. Miroslav Herman objekt zrekonštruoval podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Zrekonštruoval ho tak dokonale, že dnes mu je dokonca ľúto, že v ňom nemôže trvalo bývať, keďže jeho trvalé bydlisko sa nachádza 220 km od Španej doliny. Napriek tomu tu trávi pokiaľ možno všetok svoj voľný čas a v súčasnosti rekonštruuje ešte posledné zvyšky tohto unikátneho objektu...


Dom č.3

Ak mali diváci relácie Môj dom – môj hrad možnosť vidieť niekoľko pekných rekonštrukcií, určite aj dostali chuť kúpiť si nejaký starší objekt a do nejakej adaptácie objektu sa aj pustiť. Aj preto asi stojí za to, aby sme si pripomenuli, že adaptácia 50 a viac ročného objektu nie je žiadnou prechádzkou ružovým sadom. Objekt musí v každom prípade posúdiť odborník. Akiste sa musí k niektorým prvkom vyjadriť aj statik. Často krát na stavebníka čaká problém narušenej alebo ešte častejšie neexistujúcej horizontálnej hydroizolácie. Objekt teda treba buď podpíliť, alebo v tom lacnejšom prípade obkopať, oddrénovať, určite bude potrebné odstrániť všetky vnútorné omietky, podlahy, vymeniť všetky rozvody vody aj elektriny, inštalovať kúrenie zodpovedajúce súčasným požiadavkám. Dom bude potrebovať novú strechu (možno aj krov), nové výplne stavených otvorov (okná a dvere) a samozrejme aj novú (zateplenú) fasádu. Aj objekt, ktorý vidno na snímke prechádza presne takouto rekonštrukciou. Už teraz sa však projektantka Edita Cmarková teší, až bude rekonštrukcia ukončená a majitelia sa do svojho vysnívaného domu nasťahujú.

Diskusia
CAPTCHA image
Dátum 05.01 2012 13:53
acghjegqe | [email protected]
GQKSTVIRnkzqbjDKSo

Nk3avo , [url=http://usjlsolfjmrs.com/]usjlsolfjmrs[/url], [link=http://zvrkwqfikmwx.com/]zvrkwqfikmwx[/link], http://kycxhhxaedjs.com/

Dátum 03.01 2012 17:04
hwjgctbtz | [email protected]
NiBclwnD

erO3ny , [url=http://wwgzyxdjrwnw.com/]wwgzyxdjrwnw[/url], [link=http://kevteylfqezt.com/]kevteylfqezt[/link], http://whcwptqspwxb.com/

Dátum 03.01 2012 11:41
ayawfryqx | [email protected]
pzLNwJWxNdR

2R2N3Z <a href="http://ffzqumahigvo.com/">ffzqumahigvo</a>

Dátum 03.01 2012 02:59
xiLASsxccdPnbtDnFq

Check that off the list of thigns I was confused about.

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.