Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 4/2010

Ako sa v regióne Podpoľania nazýva prah?

image

a) priestup
b) prievod
c) prietos

Výhercovia:
Predplatné časopisu Štýl bývania:
image

D. Rajniaková, Strečno
P. Zdychavský, Prievidza
L. Špirková, Sučany

Predplatné časopisu Dom a byt:
image

A. Hajdu, Košice
K. Ševčíková, Martin
P. Gaman, Bratislava

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: ABB MURAT Pezinok ANTAR
premiéra: utorok 2.3.2010 o 18:30 na Dvojke reprízy: 3.3.2010 o 14:25 a 7.3.2010 o 08:05

Môj dom - môj hrad 4/2010

V minulosti ľudia svoje obydlia stavali v súlade s okolitou prírodou, prírodnými podmienkami a s orientáciou na svetové strany. Keďže nemali k dispozícii výkonnú techniku, a teda neboli schopní premiestňovať tony zeminy, svoje obydlia museli budovať tak, aby kopírovali terén a súčasne, aby terén chránil tieto obydlia pred vetrami. Jedným z architektov, ktorý sa na Slovensku programovo venujú otázkam budovania stavieb v súlade s okolitou prírodou, je Pavol Repka – v minulosti dlhoročný pracovník TANAP-u.


Stavba č.1

V lokalite obce Stará Lesná sa nachádzajú ako obydlia starousadlíkov, tak aj novousadlíkov. Tie vzdialenejšie od centra obce slúžia predovšetkým na rekreačné účely. K jednému z takýchto obydlí projektoval architekt Pavol Repka otvorený drevený prístrešok, slúžiaci na posedenia s priateľmi v prírode. Architekt však udelil tejto stavbe aj niekoľko ďalších funkcií. Koncipoval ju tak, aby bol hlavný objekt (chata) chránený pred severnými tatranskými vetrami a súčasne, aby bol otvorený juhozápadného slnku. Navyše, tak ako dokonale vytvára clonu od severu, tak sa dokonale otvára smerom k lesíku, k potoku a je z neho prekrásny výhľad na Slavkovský štít.

Mýtus č.4 - Ak mám izbový termostat (regulátor), mám vyregulované kúrenie...

Mnohí obyvatelia rodinných domov veria mýtu, uvedenému v nadpise. Faktom však je, že izbový termostat, ktorý riadi chod kotla, pracuje spravidla s jednou referenčnou teplotou, a to s teplotou miestnosti, v ktorej je umiestený. Preto je viac než vhodné umiestniť na každý radiátor termostatickú hlavicu, aby v prípade, že do miestnosti svieti slnko, mohlo byť stlmené kúrenie, a naopak, v miestnostiach orientovaných na sever, aby kúrenie prebiehalo podľa danej potreby. Preto v žiadnom prípade nemôžeme povedať, že izbový regulátor znamená vyregulované kúrenie. Prvkov na vyregulovanie musíme použiť niekoľko a tie vzájomne kombinovať.

Stavba č. 2

Je neodškriepiteľným faktom, že najväčší cit pre súlad architektúry s okolitou prírodou mali vždy ľudia pri rekreačných objektoch. Architekt Pavol Repka riešil súbor niekoľkých novostavieb v obci Stará Lesná a najmä v prípade rodinného domu, ktorého fasáda je obložená prírodným kameňom, došlo k želanému výsledku. Stavba je situovaná tak, že stojí na pozadí tatranských končiarov a aj preto jej kamenná fasáda mimoriadne pristane. Na oteplenie celkového dojmu však architekt použil drevené obklady, pričom drevo je v hojnej miere ako pohľadový materiál použité aj v interiéri samotného domu. Napriek tomu, že tento dom nie je zasadený v členitom teréne, jeho charakter je jednoznačne podhorský.

Ako býva ...

Zhruba polovica slovenskej populácie žije v bytových domoch (v panelákoch), pričom veľká väčšina z nich nie je staršia ako 40 rokov. Ako sa tak asi býva v dome, ktorý má zhruba 400 rokov? To si mala možnosť vyskúšať rodina Mergovcov, ktorá sa nasťahovala do zrekonštruovaného meštianskeho domu v historickej Spišskej Sobote, ktorá je dnes súčasťou Popradu. Mergovcom sa podarilo zachovať genia loci napriek tomu, že okrem historizujúcich prvkov bolo nutné dom zariadiť aj prvkami súčasnými. Spočiatku sa Mergovci - najmä ich deti - aj obávali duchov a strašidiel, a preto s malou dušičkou chodili do pivničných priestorov. Dnes by už ale svoje bývanie nevymenili.

Stavba č.3

Stavať v súlade s okolitou krajinou znamená v prípade Vysokých Tatier okrem iného aj to, že sa tu úmyselne porušujú niektoré pravidlá, najmä čo sa týka orientácie okien na svetové strany. Je totiž úplne normálne a úplne bežné, že aj pôvodné ľudové staviteľstvo bolo založené na tom, že okná sa zvykli orientovať smerom na juh a západ, aby obyvateľom týchto domov priniesli čo najväčšie tepelné zisky. Čo však urobiť s tým, keď tie najkrajšie výhľady na panorámy sú práve na sever a niet väčšieho potešenia pre ľudské oko, než je výhľad na slnkom zaliate tatranské končiare. Tu musí teda architekt urobiť často kompromisy. Z každej núdze sa však dá spraviť cnosť, a tak v súčasnosti majú novostavby vo Vysokých Tatrách svoje vikiere orientované smerom k tatranským končiarom. Aj to je príklad súladu architektúry s okolitou prírodou.

Diskusia
CAPTCHA image
Dátum 24.07 2012 05:36
tfobctz | [email protected]
JgGpxyYmQzNVPR

S3KkDa , [url=http://czxrvbwtgdas.com/]czxrvbwtgdas[/url], [link=http://ctqlbqwizcvn.com/]ctqlbqwizcvn[/link], http://bipizvbfhvxg.com/

Dátum 24.07 2012 00:58
ygdizzox | [email protected]
gNLtmXORYSAhVXUAYB

HbMnqs <a href="http://lawqjmubockn.com/">lawqjmubockn</a>

Dátum 22.07 2012 11:46
XgPSclXoSEXoPbtYD

PlvJQ8 <a href="http://ypejktdqsenm.com/">ypejktdqsenm</a>

Dátum 21.07 2012 14:26
Hamidreza | [email protected]
PGXdFKaLHlCnBIFuXu

Hell Yea man!! Twice in one year of seeing you guys live is azinamg, not to mention this show is a month after seeing Dream Theater which I just saw tonight. I'm truly spoiled with the most kick ass music out there. See you guys there, Can't wait!!!

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.