Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 8/2010

Ktorý z 3 uvedených materiálov je najvhodnejší na stavbu zimných záhrad ?

image

a) hliník
b) plast
c) drevo

Výhercovia:
Predplatné časopisu Štýl bývania:
image

I. Cmarková, Trenčín
J. Žilinec, Ružomberok
M. Púčiková, Prievidza

Predplatné časopisu Dom a byt:
image

B. Bobkovič, Trnava
J. Mézešová, Stará Ľubovňa
J. Sabo, Bratislava

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: MURAT Pezinok ANTAR PRP LORENZ
premiéra: utorok 27.4.2010 o 18:30 na Dvojke reprízy: 28.4.2010 o 13:05 a 2.5.2010 o 07:45

Môj dom - môj hrad 8/2010

Keď bola v Bratislave na rohu Svätoplukovej a Kvačalovej vypísaná súťaž na polyfunkčný objekt, ktorý by uzavrel existujúcu zástavbu a vytvoril tak nielen kompaktný vnútroblok, ale aj novú dominantu, do súťaže sa prihlásila aj dvojica architektov – Klement Trizuljak Ľubomír Mezovský. Pri hľadaní koncepcie nového architektonického celku si tvorcovia spomenuli na Gaudího stavbu La Pedrera, ktorú geniálny španielsky architekt postavil pred 100 rokmi v Barcelone iba niekoľko 100 metrov vedľa svojej preslávenej katedrály La Sagrada Família.


Pohľad č.1
Na mieste polyfunkčného domu, ktorému tvorcovia dali názov Pocta Gaudímu alebo skrátene jednoducho Gaudí, stáli v minulosti takzvané cholerabaraky, ktoré si určite starší Bratislavčania pamätajú ako primitívne dosluhujúce zdravotnícke zariadenie. Autori, inšpirovaní Gaudím, boli sami prekvapení tým, ako investor spontánne ich návrh prijal. Objekt Gaudí má tvar podkovy, ktorá uzatvára nádvorie a vytvára pre obyvateľov tohto domu dva svety. Jeden, orientovaný na sever do mestského parku smerom k Záhradníckej ulicu, druhý na juh do dvora, ktorý slúži len pre potreby obyvateľov objektu. Samotná stavba v podstate využíva rovné línie a jednotlivé časti objektu sú tvorené v rámci pravých uhlov. Predsadené balkóny vytvárajú Gaudiovské vlnovky a robia objekt zaujímavý a nezameniteľným. Balkóny však nie sú zvlnené samoúčelne, majiteľom poskytujú prepojenie interiéru s exteriérom a na južnej strane pôsobia vlastne aj ako slnolamy.

Ako býva...
Ako býva Jozef Heriban - scenárista, spisovateľ, vysokoškolský pedagóg a manažér? Heribanovci už bývali vo viacerých bytoch. Ten predchádzajúci im síce svojim charakterom vyhovoval, avšak nepáčilo sa im na ňom to, že bol vzdialený od verejnej dopravy, a tak museli svojim dospievajúcim dcéram neustále robiť taxikárov. Dnes bývajú v objekte, ktorý neduhy predchádzajúceho bydliska nemá. Zatiaľ čo rodina býva na spoločnom podlaží, v podstreší si Jozef Heriban vytvoril svoje vlastné autorské zákutie, do ktorého sa uchyľuje, keď píše scenáre alebo knihy. Častokrát aj v noci vychádza do svojej pracovne, aby si zapísal myšlienky, ktoré mu napadnú. Príbytku Heribanovcov dominuje otvorená dispozícia s veľkou kuchyňou, ktorá je prepojená s hlavným obývacím priestorom. Heribanovci boli vždy zvyknutí tráviť spoločne svoj voľný čas – predovšetkým v kuchyni, kde mali rodičia možnosť dohliadať na to, ako si deti píšu úlohy a podobne. Je dôležité, ako človek býva, ale ešte dôležitejšie je – ako hovorí Jozef Heriban - s kým človek býva...

Pohľad č.2
Na horných podlažiach polyfunkčného domu Gaudí sa nachádzajú nadštandardné byty, ktoré majú nielen nadštandardnú podlahovú plochu, ale aj nadštandardné priľahlé terasy s možnosťou vlastného trávnika, relaxačných plôch a dokonca aj bazéna. Väčšina bytov je orientovaná severojužne s tým, že hlavný obývací priestor je orientovaný do mestského parku. Obyvatelia vrchných podlaží majú navyše prekrásny výhľad na panorámu Malých Karpát. Priestory vyhradené pre súkromie detí a rodičov sú orientované do dvora. Vstup na balkón je však súčasne vstupom na veľkú relaxačnú plochu, kde môže rodina stráviť celý víkend bez toho, aby musela opustiť svoj byt.

Fórum mladých dizajnérov
Sú mladí, ambiciózni a chceli by sa presadiť. Študenti dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave vystavovali svoje práce na nedávnej výstave Nábytok a bývanie Nitra 2010 - v rámci sekcie Fórum dizajnu. Mladá slovenská dizajnérka Radka Dudášová vystavovala netkaný dekoratívny koberec, ktorého zaujímavosťou bolo okrem iného aj to, že bol vytvorený zo zvyškov izolačných materiálov a textílií. Radka vystavovala aj dekoračné závesy a zaujímavý solitér – šachový stolík, z ktorého je jednoduchými úpravami možné urobiť aj kreslo pre dve osoby.

Pohľad č.3
V polyfunkčnom dome Gaudí sa nachádza niekoľko typov bytov, ktoré sa rozlišujú nielen svojou veľkosťou a dispozíciou, ale aj štandardnom finálnych úprav. Práve tie sú však už zväčša dielom samotných majiteľov bytov, ktorí si na záverečnú fázu spravidla pozývajú vlastných architektov či dizajnérov. Napriek tomu, že byt z pohľadu č.2 a z pohľadu č.3 sa nachádzajú v tom istom objekte a majú spoločné isté prvky, ich atmosféra je navzájom nezameniteľná. V byte s rozlohou cca 120m2 sa majitelia rozhodli, že priznajú niektoré (fasádne) prvky aj v interiéri. Čo pôsobí v takomto byte s nadrozmernými balkónmi veľmi zaujímavo a esteticky. Nielenže interiér prechádza do exteriéru, ale aj exteriér prechádza do interiéru. Aj v tomto prípade je hlavný obytný priestor orientovaný do ulice a nočné, respektíve relaxačné, priestory do vnútrobloku.
Diskusia
CAPTCHA image

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.