Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 9/2010

V ktorom roku bola autorom domu TRIANGOLO udelená Cena Dušana Jurkoviča?

image

a) 1993
b) 2000
c) 2007 (2008)

Výhercovia:
Predplatné časopisu Štýl bývania:
image

J. Šromovská, Ľubica
S. Hanus, Nitrianske Rudno
A. Syselová, Partizánske

Predplatné časopisu Stavajte a bývajte s nami:
image

J. Kolárik, Poprad
M. Čiževská, Lipany
I. Csontos, Jelka

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: MURAT Pezinok PRP SAXXO LONDON
premiéra: utorok 11.5.2010 o 18:30 na Dvojke reprízy: 12.5.2010 o 13:20 a 16.5.2010 o 08:10

Môj dom - môj hrad 9/2010

Už od detstva si spomíname na zdvihnutý prst našich rodičov, aby sme neplytvali elektrickou energiou. Asi aj preto máme vžité, že energia nie je lacný špás. A preto, keď sa stavebník rozhoduje, aký typ kúrenia by do svojho príbytku zvolil, na elektrinu zvyčajne myslí ako na posledné riešenie. Napriek tomu existujú výnimky potvrdzujúce pravidlo. Ako je to možné? Stavebníci, ktorí sa rozhodnú pre taký typ el. kúrenia, ktoré im umožní odčerpávať najlacnejší (takzvaný nočný) prúd, totiž ,,zneužívajú´´ skutočnosť, že elektrárne a distribučné spoločnosti nedokážu uskladňovať el. energiu tak, ako je napríklad možné uskladňovať v zásobníkoch plyn, ropu, či vodu. A tak ten, kto dokáže odobrať lacnú nočnú energiu, premeniť ju na teplo, toto uskladniť a cez deň – v čase svojej potreby – ho využívať, má vyhrané.


Dôkaz č.1
Majitelia 3-izbového bytu si nechali od stavebnej spoločnosti poradiť, aby do svojho bytu o výmere cca 80m2 nainštalovali elektrický kotol s podlahovým teplovodným vykurovaním. Je síce pravda, že v tomto byte nedochádza ku klasickej akumulácii energie získanej z najlacnejšieho nočného prúdu, ale aj tak majú odberatelia energie v takýchto bytoch tak výhodné tarify, že cena za energie je v takomto byte zhruba rovnaká, ako v byte, ktorý je vykurovaný zemným plynom. V tomto prípade je to teda minimálne dôkaz toho, že elektrina nie je o nič drahšia ako napríklad zemný plyn.

Ako býva...
Ako býva naša úspešná olympionička, športová strelkyňa Daniela Pešková? Daniela Pešková je profesionálna športovkyňa, ktorá všetok svoj voľný čas trávi mimo domova. A veľa cestuje. Navyše nebýva vo vlastnom byte, ale v rodičovskom domčeku na vidieku neďaleko Bratislavy. Jej izbu zdobia medaily a poháre, ktoré si priniesla z domácich a medzinárodných podujatí. Ak už Daniela predsa len má čas relaxovať, tak najradšej pri televízore a najradšej pri hokeji, pretože už ako malé dievča chcela byť hokejistkou. V súčasnosti neplánuje nič riešiť so svojím bývaním, keďže dom nepatrí jej, ale mame. Ale vie, že až si raz kúpi vlastný byt, tak si ho určite zariadi podľa seba.

Dôkaz č.2
Akumulačné elektrické piecky, takzvané akumulačky sa opäť vracajú. Stavebníci , ktorí pochopili, že je tu k dispozícii lacný nočný prúd totiž za pomerne nízke investičné náklady (stačí do každej miestnosti pod oknom postaviť jednu malú piecku a kúrenie je hotové) si vytvoria komfortný systém, ktorý navyše má aj veľmi prijateľné cenové relácie za prevádzkové náklady. Každá piecka má svoj vlastný priestorový termostat, ktorý je možno naprogramovať v takzvanom týždennom režime. A pokiaľ cca 80m2 veľký byt (z dôkazu č.1) mal prevádzkové energetické náklady 84€ mesačne, tento rozlohou podobný byt má prevádzkové energetické náklady iba 48€ - a to vrátane prípravy teplej vody, varenia, svietenia či pozerania TV.

Fórum mladých dizajnérov
Sú mladí, ambiciózni a chceli by sa presadiť. Študenti dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave vystavovali svoje práce na nedávnej výstave Nábytok a bývanie Nitra 2010 - v rámci sekcie Fórum dizajnu. Je všeobecne známe, že na českých vysokých školách študuje niekoľko tisíc Slovákov. Avšak ja na Slovensku študujú – aj keď v menšom počte – českí študenti. Patrí k nim aj Lenka Cábová z mesta Most, absolventka bakalárskeho štúdia dizajnu na Technickej univerzite v Liberci. Lenka predstavovala v rámci expozície kreslo, ktoré vytvorila do relaxačných zón letiskových hál. Tomu zodpovedala j farebnosť pohovky, jej hmotnosť (ľahká manipulácia) a použité materiály. Lenka Cábová by sa určite chcela presadiť a raz by chcel mať úspešné dizajnérske štúdio, alebo v takom aspoň pracovať.

Dôkaz č.3
Najkomfortnejším a najekonomickejším spôsobom využitia lacnej elektriny je elektrický akumulačný kotol s vodným zásobníkom, ktorý môže mať podľa veľkosti objektu objem od 800 až do 2500 litrov. Rodinný dom neďaleko Banskej Bystrice má navrhnutý práve takýto elektrický akumulačný kotol, ktorý sa nabije pomocou nočnej energie a potom si podľa potreby v priebehu dňa pomocou podlahového vykurovania distribuuje teplo do celého objektu. Bonusom tohto zariadenia je však aj to, že je doň možné napojiť aj ďalšie zariadenia – navyše využívajúce obnoviteľné zdroje energie. V tomto konkrétnom prípade ide o energiu zo solárnych kolektorov a teplovodného kozuba. Znamená to, že v prechodných obdobiach stačí, ak svieti slnko a dom je dostatočne temperovaný bez nutnosti zopnutia elektrických špirál a to isté platí aj pre prípady, kedy sa rodina rozhodne vytvoriť si v kozube rodinnú atmosféru. Prevádzkové náklady takéhoto systému sú v porovnaní s akýmkoľvek iným podobným komfortným zariadením najnižšie, čo exaktne dokázal aj na základe prepočtov docent Technickej univerzity vo Zvolene – Vladimír Bahyl, podpredseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti.

Diskusia
CAPTCHA image

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.