Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 10/2010

V ktorom roku bola postavená La Pedrera?

image

a) 1910
b) 1920
c) 1930

Výhercovia:
Predplatné časopisu Štýl bývania:
image

Ľ. Bosá, Bratislava
M. Bakoš, Námestovo
S. Babíková, Martin

Predplatné časopisu Dom a byt:
image

M. Dianiš, Vysoké Tatry
A. Tvrdá, Dolný Kubín
V. Eliáš, Košice

Multimediálne DVD Energeticky pasívny dom:

S. Veselý, Nové Mesto nad Váhom


Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: MURAT Pezinok ANTAR PRP LORENZ
premiéra: utorok 25.5.2010 o 18:30 na Dvojke reprízy: 26.5.2010 o 13:25 a 30.5.2010 o 08:15

Môj dom - môj hrad 10/2010

Medzinárodný veľtrh CONECO/Racioenergia tradične otvára stavebnú sezónu na Slovensku. Býva teda miestom, kde sa snažia vystavovatelia priniesť svoje novinky pre nadchádzajúcu sezónu a keďže to vedia aj návštevníci, logicky ich táto výstava priťahuje. Čo mohol teda bežný návštevník nájsť na tohtoročnom CONECU? Viacero zaujímavých noviniek , ale aj výrobkov, ktoré opäť posunuli o čosi vyššie svoj užívateľský štandard. Tu je malá sonda do tohtoročnej výstavy.


Značka ROTO mala tradične rozsiahlu expozíciu , v ktorej demonštrovala pokrokovosť svojej produkcie. K zaujímavostiam tejto expozície patrili strešné okná, vyrobené z plastových profilov. Zatiaľ čo u fasádnych okien sa neustále vedú polemiky o tom, že drevo je to pravé orechové a plast iba akási nutná náhrada, v prípade strešných okien si plast začína raziť svoju cestu práve kvôli svojej bezúdržbovosti a takisto dobrým tepelno-technickým parametrom. Špecialitou strešných okien ROTO je aj spôsob ich otvárania - vďaka patentovému riešeniu možno okno otvárať aj takým spôsobom, že strešné okno neobmedzuje prístup a výhľad smerom von.


Okná hrajú významnú úlohu na dome nielen kvôli tomu, že môžu do interiéru privádzať svetlo, ale aj tepelné zisky. V poslednom čase sa však čím ďalej, tým viac začína hovoriť aj o nutnosti tienenia počas horúcich letných mesiacov. Česká firma Screenline prichádza na trh s medziokennou žalúziou , ktorá je už vlepená v izolačnom dvojskle. Toto riešenie má niekoľko nesporných výhod, pretože takýmto spôsobom sa dajú omnoho účelnejšie využívať výhody ako exteriérový, tak aj interiérových žalúzií, ktoré sú v tomto výrobku skĺbené. Screenline dokonca uvádza na trh aj medziokenné žalúzie zabudované v izolačnom trojskle, ktoré je témou najmä pre investorov, ktorí sa obzerajú po nízkoenergetických a energeticky pasívnych domoch.


Ak si niekto myslí, že už je všetko vynájdené, tak sa hlboko mýli. Na tohtoročnom CONECU bolo návštevníkom predstavené takzvané diódové solárne okno, ktoré je dielom nemeckého vynálezcu Heinza Kunerta ( vynálezcu vyhrievaného zadného skla pre osobné automobily). Princíp diódového solárneho okna je až geniálne jednoduchý. Sklená výplň sa na dvoch kĺboch zvrtne okolo svojej osi a užívateľ má tak k dispozícii dva druhy okien : pre slnečné dni (keď najmä v horúcom lete potrebuje odfiltrovať prebytok tepla prenikajúceho do interiéru) a pre zimné dni ( a samozrejme prechodné obdobia, kedy je pre objekt dôležité prijímať slnečné žiarenie a naopak nevypúšťať ho von). Každá zo strán okennej tabule má iné parametre a je dosť pravdepodobné, že tento nový stavebný prvok ovplyvní vývoj a výrobu okenných výplní na našom trhu.


Aj wellness a sanita priťahovali tisíce návštevníkov bratislavskej výstavy. Zhruba 6 vystavovateľov ponúkalo vírivé sedacie vane (tzv. whirpooly) pre 4 až 6 osôb. Slovenský vystavovateľ Armaturex tradične ponúkal nie ázijské ale európske produkty, a tak whirpool v jeho expozícii mal dvojitý plášť, ktorý okrem iného prinášal zhruba 4-násobné úspory na energie pri ohreve vody vo vírivke. V jeho expozícii zaujala aj kúpeľňa ušitá na rozmery našich panelákov. Dômyselné skĺbenie funkcií a kvalitné materiály boli jasným dôkazom, že netreba búrať priečky a náročne prestavovať bytové jadrá, ale že to ide aj inak.


V rámci výstavy Racioenergia nás zaujala kogeneračná jednotka a tepelné čerpadlo na zemný plyn. Doteraz boli u nás rozšírené tepelné čerpadlá predovšetkým na elektrický pohon, avšak z Japonska začínajú prichádzať na európsky a tým pádom aj na slovenský trh tepelné čerpadlá na plynový pohon. Ich účinnosť je zhruba rovnaká ako v prípade čerpadiel elektrických. Je už na samotnom investorovi ( tak, ako v prípade kúrenia), či sa rozhodne pre plyn alebo elektrinu.


Aj oblasť zatepľovania ešte nepovedala svoje posledné slovo, čo sa týka materiálovej bázy. Bežný stavebník by na otázku, aké izolanty pozná, určite povedal, že polystyrén, prípadne minerálnu vlnu. Na slovenský trh však preniká aj izolácia z celulózy. Ide o izoláciu vyrobenú z recyklovaného (predovšetkým novinového) papiera. Táto izolácia sa spravidla nafukuje do dutín stavieb – tak, ako minerálna vlna. Na rozdiel od minerálnej však nie je taká citlivá na vlhkosť. S obľubou je využívaná aj pri výstavbe nízkoenergetických a pasívnych domov.


Tradičným vystavovateľom bratislavskej stavebnej výstavy je Inštitút pre energeticky pasívne domy, ktorý v prvom rade radí budúcim investorom, akým spôsobom postupovať pri výstavbe budov, ktoré výrazne šetria energetické nároky a tým pádom aj životné prostredie, avšak predovšetkým peňaženku majiteľa. Napriek tomu, že počet záujemcov o výstavbu energeticky pasívnych domov na Slovensku je v porovnaní so susedným Rakúskom žalostný, iEPD zaznamenal počas výstavy značný záujem verejnosti o pasívne koncepty.


Bodka za výstavou....
Kto navštívil tohtoročnú výstavu CONECO/Racioenergia hľadal zaujímavé novinky, určite neprišiel skrátka. Jedným dychom však musíme doložiť, že hviezda tohto podujatia v porovnaní s obdobím stavebného boomu výrazne pobledla. A na výstave okrem iného aj absentovali viacerí lídri jednotlivých segmentov.

Diskusia
CAPTCHA image
Dátum 16.08 2011 19:58
fuxuuindq | [email protected]
jSaanPqmOFTNUTFhBxN

ghbZDd , [url=http://qcmeppkvnzkt.com/]qcmeppkvnzkt[/url], [link=http://zuqqvlhxlrut.com/]zuqqvlhxlrut[/link], http://rastiyrwsmme.com/

Dátum 11.08 2011 18:09
VqpXfgcg

uP5lHj <a href="http://nxasipyrtfnh.com/">nxasipyrtfnh</a>

Dátum 10.08 2011 15:20
xquojxy | [email protected]
VdzRDPYkbONnfBNehSq

OfZAi8 , [url=http://cfybsuhuaswa.com/]cfybsuhuaswa[/url], [link=http://kfuuoipegkic.com/]kfuuoipegkic[/link], http://totfgcjixcgv.com/

Dátum 09.08 2011 13:52
llrvfpscv | [email protected]
ohRShZuqyXQrvWRH

k6lt3t <a href="http://zrwpmprqxbya.com/">zrwpmprqxbya</a>

Dátum 09.08 2011 03:11
Letitia | [email protected]
gazMMQPbew

Good point. I hadn't thuoght about it quite that way. :)

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.