Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 16/2010

Na ktorej slovenskej univerzite pôsobí ako docent Vladimír Bahýl?

image

a) Poľnohospodárska univerzita v Nitre
b) Katolícka univerzita v Ružomberku
c) Technická univerzita vo Zvolene

Výhercovia:
Predplatné časopisu Štýl bývania:
image

Sláva Parničanová, Kremnica
Marek Lipa, Bratislava
Daniela Adamová, Prešov

Predplatné časopisu Dom a byt:
image

Ladislav Abelovič, Hlohovec
Alena Liščáková, Čadca
Karol Pinter, Zlaté Moravce

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: MURAT Pezinok SAXXO ANTAR Styl byvania
premiéra: utorok 26.10.2010 o 18:05 na Dvojke reprízy: 27.10.2010 o 13:40 a 31.10.2010 o 08:25

Môj dom - môj hrad 16/2010

Porevolučné stavebné materiály so sebou priniesli aj porevolučné ceny. Dnes nie je problém zohnať kvalitné okná, kvalitné dvere, kvalitné dlažby – ale všetko sa automaticky premieta aj do ceny novostavby. Je možné postaviť kvalitnú novostavbu za rozumnú cenu? Pokiaľ sme ochotní pristúpiť na rozumný kompromis - tak áno!


Náš hosť
Martin Škoviera, Ing. arch. (1978), absolvent bratislavskej Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity (2002). Pôsobil vo viacerých ateliéroch, žije v Očovej. Je autorom súboru bytových domov v Stožku, ktoré získali 2.miesto v súťaži Progresívne, cenovo dostupné bývanie.

1. zastavenie v Stožku
V malej podpolianskej obci Stožok sa rozhodli vytvoriť nový obytný súbor pre mladých ľudí, ktorý bol napokon realizovaný v troch etapách. Oslovili architekta Martina Škovieru, ktorý vytvoril urbanistickú štúdiu, ako aj projekt bývania pre mladé rodiny v malých bytových domoch s počtom bytov 12, 8 resp. 4. Vzhľadom na to, že cenové limity Štátneho fondu rozvoja bývania, vďaka ktorému sa tento projekt mohol zrealizovať, boli presne stanovené na limit maximálne 23.000 Sk na m2 podlahovej plochy, musel architekt zvoliť také riešenie, aby sa do uvedenej sumy zmestil. V žiadnom prípade však nejde o podštandardnú kvalitu alebo takzvané sociálne byty.

Fórum mladých dizajnérov
Sú mladí, ambiciózni a chceli by sa presadiť... študenti končiaceho 4. ročníka vystavovali svoje ročníkové práce – medzi nimi aj Ján Žiška. Je absolventom Školy úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave a momentálne študuje na VŠVU. Rád sa venuje experimentovaniu, novým materiálom a formám. Ján Žiška verí, že situácia je pre mladých slovenských dizajnérov čím ďalej tým lepšia. A preto sa teší, až sa po skončení štúdia postaví na vlastné nohy.

2. zastavenie v Stožku
Pri realizácií akéhokoľvek projektu je dôležitá nielen jeho koncepčná príprava, ale aj zabezpečenie finančných tokov a logistiky. Bez architekta by súbor bytových domov v Stožku určite nevznikol. Ale takisto by nevznikol ani bez osoby, ktorá iniciovala celý projekt, rozbehla ho a dozorovala v rámci obce jeho realizáciu. Tou bola starostka obce Jana Klimová. Realizátori relácie MDMH si mohli spolu so starostkou obzrieť niekoľko bytov a zhovárať sa aj s ich obyvateľmi. Tí oceňujú spôsob bývania v Stožku, ktoré určite považujú za cenovo dostupné.

3. zastavenie v Stožku
V tretej etape boli v Stožku postavené 3 viacpodlažné bytové domy. Aj obec, aj architekt sa poučili z predchádzajúcich dvoch etáp a uvedomili si, že cenovo výhodnejšie bude postaviť mladých obyvateľom obce viacpodlažnejšie objekty, čím sa znižuje cenová náročnosť na meter štvorcový zastavanej plochy. Zaujímavosťou všetkých bytových domov v Stožku je to, že nemajú žiadne spoločné chodby ani iné spoločné priestory a do každého bytu je vchod exteriérovým schodiskom. Aj to znížilo náklady na budovanie objektov. Bytové domy v Stožku zaujali aj vyhlasovateľov súťaže Progresívne, cenovo dostupné bývanie a domy postavené ako v druhej, tak aj v tretej etape, získali 2.miesto v tejto celoštátnej súťaži.

Diskusia
CAPTCHA image

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.