Sobota, 17. Február 2018, Miloslava, zajtra Jaromír
partneri:
For Dom murat Thermo Shield Prvá Stavebná Sporiteľňa
STAŇTE SA NAŠIMI PARTNERMI V TV AJ NA WEBE...

anketa

Najviac ma zaujímajú tieto tematické okruhy :

súťaž

Vyhodnotenie súťažnej otázky z relácie 18/2010

Ktorú cenu získal v súťaži PCDB obytný súbor v Stožku?

image

a) 1.
b) 2.
c) 3.

Výhercovia:
Predplatné časopisu Štýl bývania:
image

Eva Káčerová, Komárno
Tibor Želtvay, Michalovce
Mária Benkeová, Bratislava

Predplatné časopisu Dom a byt:
image

Anna Veselá, Parchovany
Jozef Krajčovič, Hlohovec
Ivana Sviežená, Revúca

Súťaž

image
Aký je minimálny prípustný rozdiel interiérovej a exteriérovej teploty potrebný pre termografiu rodinných a bytových domov?
a)
b)
c)

partneri relácie: MURAT ANTAR LVIS AB SAXXO
premiéra: utorok 23.11.2010 o 18:10 na Dvojke reprízy: 24.11.2010 o 13:25 a 28.11.2010 o 08:30

Môj dom - môj hrad 18/2010

Slovensko ani zďaleka nevyužíva potenciál, ktorý mu na jednej strane ponúkajú bohaté termálne pramene, na druhej strane obnoviteľné zdroje energie. A práve s tými budeme musieť počítať o to viac, o čo skôr sa nám budú míňať zásoby fosílnych palív. Popredným odborníkom na využívanie alternatívnych zdrojov energií na prípravu tepla a teplej vody pomocou tepelných čerpadiel je Michal Bartko, ktorý naprojektoval aj 3 zaujímavé realizácie v obci Kalná nad Hronom.


Náš hosť
Michal Bartko, Ing., CSc., 1950, docent pre podzemné staviteľstvo a geotechniku, odborník na projektovanie a realizáciu tepelných čerpadiel do 500kW, autorizovaný stavebný inžinier, spracovateľ expertíznych posudkov pre OSN, držiteľ 7 patentov

Základná škola
V Kalnej nad Hronom vzniklo niekoľko realizácií vykurovania objektov, pri ktorých bolo použité tepelné čerpadlo. Ako prvé bolo použité tepelné čerpadlo v pavilóne miestnej základnej školy. Tepelné čerpadlo s výkonom 125kW tu dodáva teplo aj priľahlej materskej škole s koeficientom 1:4, to znamená, že za pomoci 1kW elektrickej energie vyrobí až 4kW energie tepelnej. Investícia vo výške niekoľkých miliónov Sk sa však zhruba do 4 rokov vrátila a v súčasnosti je už objekt základnej školy vykurovaný ani nie za polovičné náklady a prináša zisky.

Športový areál
Tepelné čerpadlo v objekte tribúny športového areálu v Kalnej nad Hronom vykonáva hneď 3 funkcie. Vykuruje objekt, ktorý plní relaxačné úlohy, zohrieva teplú úžitkovú vodu (TÚV) pre sprchy a vyrába TÚV pre vírivý sedací bazén. Aj tu sa investícia vrátila do 4 rokov a v súčasnosti prináša už iba zisky. Vo všetkých troch prípadoch ide o tepelné čerpadlo postavené n princípe voda-voda. Len pre zaujímavosť - prvý krát takéto zariadenie vo svete zostrojil Slovák Aurel Stodola v roku 1928 a dodnes údajne dodáva teplo radnici v švajčiarskom meste Ženeva.

Relaxačno-športový areál
V obci Kalná nad Hronom vznikol zaujímavý objekt – relaxačno-športový areál, ktorý je už viac ako rok v prevádzke a v roku 2010 sa umiestnil v prvej desiatke v celoslovenskej súťaži Stavba roka. Toto ocenenie si odniesol za unikátne technologické riešenia a prínos pre obyvateľov obce Kalná. V tomto objekte tepelné čerpadlo s výkonom 125kW plní funkcií päť : kapilárami v strope vykuruje suterén, podlahovo vykuruje prízemie, pripravuje teplú vodu do spŕch a bazéna a kapilárami v zime vykuruje (a v lete chladí) prekrytie bazéna. Aj keď tento objekt nevyniká svojou architektúrou, svojou koncepciou a doslova víziou do budúcnosti, ktorá pochádza od docenta Michala Bartka, patrí medzi prelomové projekty svojho druhu u nás.Diskusia
CAPTCHA image

stavebná videotéka

Rodinné domy v súlade s prírodou

image

Máte pozemok a uvažujete o výstavbe rodinného domu? A nechcete stavať niekoľko rokov, ako je to na Slovensku bežné? V tom prípade dávame do vašej pozornosti rodinné domy od firmy CERTIKO!

Plastové a hliníkové okná SLOVFORNET

image

Patríte k tým, čo sa rozhodli vymeniť staré okná za nové a hľadáte spoľahlivého, kvalitného a flexibilného výrobcu? Máme pre vás riešenie... www.slovfornet.sk

Plot,ktorý už nikdy nebudete musieť natierať...

image

Ak máte záujem o kovové zábradlie, bránu, plot, či balkón, firma ELMAR je tu pre vás.

Inteligentné nátery

image

Moderné nátery Thermoshield sú založené na funkcii termokeramickej membrány, ktorá umožňuje murivu odparovať vlhkosť a vylepšovať tepelno-energetickú bilanciu budov v lete aj v zime. Prinášajú tak významné úspory na vykurovaní a chladení. Viac informácií nájdete na www.thermoshield.sk

Nadstavba administratívnej budovy

image

Skúsenosti s kvalitou, komfortom a originalitou hotelových zariadení, čo sa týka interiérových riešení, sú rôzne. Koncept, ktorý predstavujeme, vznikol ako nadstavba administratívnej budovy v centre Banskej Bystrice.

Suchá omietková zmes

image

Množstvo nových, často cudzorodých stavebných materiálov, elektromagnetický smog, stres a napätie pôsobia nezdravo na ľudský organizmus. Riešením môže byť suchá omietková zmes.

Hydroizolácia plochých striech

image

Nekvalitné plášte plochých striech, realizovaných v časoch masovej výstavby, dnes nedávajú spávať svojím užívateľom.

Krby

image

Krby nie sú zďaleka len módnou záležitosťou. A ak sú ešte aj osadené liatinovou krbovou vložkou s uzavretým ohniskom – ich účinnosť v porovnaní s klasickým otvoreným krbom je 5 až 10 násobná. Technický pokrok aj v oblasti starých dobrých kozubov napreduje míľovými krokmi dopredu, čoho dôkazom sú produkty mnohých slovenských výrobcov, napríklad aj spoločnosti Promex Plus.

Zatepľovanie obvodového muriva

image

Najrozšírenejším spôsobom zatepľovania obvodového muriva rodinných, ale aj bytových domov, je kontaktný zatepľovací systém, ktorý môžeme realizovať ako u novostavieb, tak aj u rekonštrukcií. V oboch prípadoch zatepľujeme z exteriéru – buď na murivo, alebo v prípade dodatočného zateplenia na existujúcu fasádu. Energetické úspory zateplenej budovy predstavujú až 30%.